ГоловнаЄгипетЗа допомогою КТ розкрито таємницю смерті єгипетського фараона

За допомогою КТ розкрито таємницю смерті єгипетського фараона

Сучасні медичні технології допомогли встановити причину смерті та розповісти історію давньоєгипетського царя, який загинув під час возз’єднання Єгипту в 16 столітті до нашої ери.

17 лютого в науковому журналі “Frontiers in Medicine” було опубліковано дослідження, присвячене дослідженню мумії короля Секененре-Таа II, який пройшов низку КТ, щоб дізнатись більше про те, як він помер.

Дослідження проводили відомий єгиптолог та колишній міністр старожитностей Захі Хавасс та Сахар Салієм, професор радіології на медичному факультеті Каїрського університету.

За допомогою КТ розкрито таємницю смерті єгипетського фараона

Король Секененре-Таа II, також відомий просто як Секененре, правив південним Єгиптом під час окупації країни гіксосами, іноземною правлячою династією, яка захопила область дельти Нілу і правила там близько століття (1650-1550 рр. до н. е.).

Мумія давнього короля була виявлена ​​в 1881 році в Королівському кеші, давньоєгипетській гробниці, розташованій поруч із Дейр Ель-Бахрі, у Фіванському некрополі, навпроти сучасного міста Луксор, і тоді була досліджена вперше. У 1960-х роках, завдяки значному прогресу технологій з моменту її відкриття, мумію досліджували за допомогою рентгенівських методик.

Ці експертизи показали, що померлий Кінг отримав кілька серйозних травм голови, хоча на решті тіла не було знайдено ніяких поранень. Теорії різняться щодо причини смерті короля, оскільки деякі вважали, що він загинув у битві, можливо, руками самого царя Гіксоса.

Інші вказували, що життя Секененре могло бути забрано під час палацової змови, коли король був убитий уві сні. Через поганий стан мумії, деякі припустили, що муміфікація могла відбутися поспіхом від королівської майстерні муміфікації.

У своїх дослідженнях Хавас та Салім представили нову інтерпретацію подій до та після смерті Секененре, засновану на реконструкції 2D та 3D КТ-зображень із використанням передових комп’ютерних технологій.

Використання технології КТ дозволяє використовувати неінвазивні та безпечні медичні методи візуалізації, що використовуються для вивчення археологічних решток, включаючи мумії. Це допомагає зберегти останки, а також допомагає дослідникам вивчати багато єгипетських королівських мумій та визначати їх вік при смерті, стать та спосіб їх смерті.

Деформовані руки Секененре свідчать про те, що він, можливо, потрапив у полон на полі бою. Зав’язавши руки на спині, йому не вдалося відбити люту атаку з обличчя та голови.

За допомогою КТ розкрито таємницю смерті єгипетського фараонаКТ його мумії виявив подробиці травм голови, які він отримав, включаючи рани, які були майстерно заховані бальзаматорами і які не були виявлені під час попередніх обстежень.

Дослідження включало дослідження різної зброї гіксосів, що зберігається в Єгипетському музеї на площі Тахрір у Каїрі, включаючи сокиру, спис та кілька кинджалів. Салієм і Хавас підтвердили сумісність цієї зброї з ранами на Секененре.

Результати показують, що давньоєгипетський король був убитий кількома ударами з різних сторін кількома нападниками гіксосів, які застосовували різну зброю, а не під час церемоніальної страти. Це вказує на те, що Секененре справді був на передовій, ризикуючи життям зі своїми солдатами, щоб звільнити Єгипет.

Це дослідження КТ також визначило, що Секененре було близько 40 років на момент смерті, виходячи з форми кісток (таких як лобковий симфізний суглоб), надаючи найбільш точну оцінку на сьогодні.

І Хавас, і Саліем є піонерами використання КТ для вивчення королівських мумій Нового Королівства, включаючи королів-воїнів, таких як Тутмос III, Рамзес II і Рамзес III; однак Секененре, здається, єдиний серед них, хто знаходився на передовій лінії бою.

Крім того, це дослідження розкрило важливі подробиці про бальзамування тіла. Наприклад, бальзаматори використовували складний метод приховування ран на голові короля під шаром бальзамуючого матеріалу, який працює подібно до пломб, що використовуються в сучасній пластичній хірургії. Це означає, що муміфікація насправді проводилась у королівській майстерні з муміфікації, а не в погано підготовленому місці, як було запропоновано раніше.

Це дослідження містить важливі нові подробиці про ключовий момент у довгій історії Єгипту, а смерть Секененре спонукала його наступників продовжувати боротьбу за об’єднання Єгипту та заснування Нового царства.

Стела, відома як Скрижаль Карнаварона, знайдена в Фівському храмі в Карнаці, детально описує битви, які вів Камос, син Секененре, проти гіксосів. Камос зазнав власної смерті під час війни проти гіксосів, і саме Ахмосе, другий син Секененре, завершив вигнання гіксосів. Він воював з ними, переміг їх і переслідував у сучасному секторі Газа в Палестині, возз’єднавши Єгипет.

Свіжі новини

Погода

Також читайте