ГоловнаГреціяПро мирний відпочинок у Туреччині та Греції доведеться забути на довгі роки:...

Про мирний відпочинок у Туреччині та Греції доведеться забути на довгі роки: обидві країни опинилися на краю прірви

Популярні у туристів Егейські острови Греції неподалік турецького узбережжя, і перш за все Самос і Хіос, можуть стати черговою європейською точкою напруженості, а за найгіршого сценарію – і причиною війни між Турією та Грецією, що на довгі роки обнулює весь туризм у ці країни. Причина – гучні турецькі заяви: Туреччина обіцяє оскаржити статус Егейських островів (грецький суверинет над цими островами) через те, що Греція не збирається виводити свої збройні сили з островів Егейського моря. В результаті чого Туреччина та Греція можуть опинитися на краю військової прірви – оскільки гучні заяви звучать від перших осіб.

Зокрема, заяву про заперечення статусу зробив, згідно з турецькими ЗМІ, міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що «мілітаризація» островів є одним із низки питань, критичних для відносин між Анкарою та Афінами. «Угоди є, але Греція їх порушує та спрямовує війська на острови. Якщо Греція не припинить це порушення, суверенітет островів буде винесено на обговорення», – заявив турецький голова МЗС. При цьому наголошується, що військова напруга між двома країнами знову посилилася за останні два місяці після того, як вони звинуватили одне одного у порушенні суверенного повітряного простору в Егейському морі.

Що цікаво, демілітаризувати острови Егейського моря Туреччина закликає відповідно до Лозанського договору 1923 року. Анкара стверджує, що Греція мілітаризувала 16 з 23 своїх островів Егейського моря, що вона називає кричущим порушенням міжнародних угод та міжнародного права. При цьому Греція відкидає вимоги щодо островів поблизу узбережжя Туреччини, пославшись на право Греції захищати себе та свій національний суверенітет.

Анкара надіслала два листи до Організації Об’єднаних Націй з питанням про мілітаризовані острови. Аналогічно і Греція надіслала два листи до генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй, відкидаючи всі аргументи Туреччини про статус грецьких островів в Егейському морі. Як запевняють турецькі джерела, «Афіни перебувають у повній бойовій готовності навіть щодо найекстремальнішого сценарію з боку Анкари». З грецької сторони звучать заяви, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган перебуває під тиском усередині країни і вдається до все більш підбурювальної риторики.

Ситуація посилюється концентрацією біженців і мігрантів на турецькому узбережжі, причому саме в районах, що розташовані навпроти Хіоса і Самоса. «Приплив біженців і мігрантів на турецьке узбережжя у поєднанні з риторикою турецьких урядовців призвів до того, що дипломатичні та військові кола в Афінах змахнули пилюку з попередніх кризових сценаріїв», – запевняють місцеві експерти. Вони також нагадують, що Афіни активно дипломатично просувають позиції Греції та наголошують на турецькій агресії.

Минулого тижня Міністерство закордонних справ надало посольствам та представництвам Греції за кордоном 16 карток з 1972 року до теперішнього часу, які показують, як змінилися претензії Туреччини на пошук впливу на більш ніж половину Егейського моря.

Окремо зазначимо, що обидві країни входять до НАТО, що робить цей конфлікт особливо складним. У результаті «крайніми» можуть виявитися прості туристи та місцевий турбізнес – тим більше, що «історичний приклад» є – історія появи Північного Кіпру.

Новини партнерів

Свіжі новини

Погода

Також читайте