ГоловнаЕкономікаБезпрецедентна криза в авіації переросте в багаторічні судові позови до Росії

Безпрецедентна криза в авіації переросте в багаторічні судові позови до Росії

Авіасанкції проти Росії для Заходу можуть обернутися десятирічними судовими баталіями між лізингодавцями та страховиками. Так оцінили ситуацію авіаексперти. «Масштаби потенційних збитків тут приголомшують. Потенційно це може стати найбільшим збитком від авіаційного страхування в історії ринку», – оцінив Гаррет Ханрахан, глобальний керівник відділу авіації та космосу страхового брокера Marsh, підрозділи Marsh McLennan

Нагадаємо, лізингові фірми, які бажають повернути собі літаки російських авіакомпаній, мають до 28 березня розірвати контракти відповідно до санкцій Європейського Союзу та ширших банківських заборон. Оскільки російські авіакомпанії віддавати літаки лізингодавцям не будуть відповідно до указом Президента РФ, то лізингові фірми починають готувати грунт покриття своїх збитків з допомогою страховиків, а ті своєю чергою – рахунок перестрахувальних компаній. Причому ніхто з них не хоче платити і намагається знайти лазівки, щоб мінімізувати шкоду для себе. У результаті збанкрутувати можуть усі.

Далі наводяться такі цифри: станом на 16 березня іноземні лізингодавці здали в оренду російським експлуатантам 509 літаків. Повернути власники поки що змогли – в цілому заарештувавши за кордоном – всього 14 літаків.

Як заявив Джеймс Хілі-Пратт, авіаційний юрист і партнер Keystone Law у Лондоні: «Масштаб майбутньої проблеми буде величезним, і я чекаю на роки судових розглядів між орендодавцями, страховиками та андеррайтерами про те, хто оплачує рахунок», — сказав він. Він зазначив, що лише кілька «захоплених» літаків у період війни між Іраком та Кувейтом стали причиною десятирічних розглядів. Тут же масштаби непорівнянні і будуть справжні баталії.

Перший процес, до речі, вже відбувся. Орендодавець BOC Aviation Ltd, що базується в Сінгапурі. Цього тижня подав до суду на російську авіакомпанію AirBridgeCargo Airlines LLC через літак Boeing Co., який зараз перебуває в Гонконзі. BOC Aviation стверджує, що скасування полісу перестрахування призвело до невиконання зобов’язань за їх орендним договором, що дозволило повернути літак у володіння. “В результаті анульованого та недійсного страхування BOCA припинила оренду літака і скористалася своїм договірним правом вимагати негайного повернення літака з усіма необхідними документами”, – стверджує BOC Aviation у позові. «Однак AirBridge відмовляється визнати припинення оренди літака та відмовляється повертати документи. Натомість він вимагає, щоб BOCA дозволив переліт літака з Гонконгу до Росії».

Деякі експерти сподіваються, що ситуація вирішиться швидко. За словами Ханрахана з Marsh, якщо лізингові компанії можуть успішно повернути всі свої літаки з Росії, будь-які претензії можуть зникнути. Домінування Lloyd’s of London на ринку перестрахування також може відмовити від позовів, оскільки власники анульованих полісів утримуються від подання позовів проти основного постачальника страхового покриття, побоюючись бути виключеними з бізнес-процесів, кажуть люди, знайомі із цим питанням. Lloyd’s of London, найбільша у світі страхова біржа, заявила, що діяльність у Росії та Білорусі становить менше 1% її бізнесу. За їх словами біржа пропонує покриття збитків або збитків, а також поліси відповідальності та особливий тип страхування конфіскації для авіації.

Новини партнерів

Свіжі новини

Погода

Також читайте