ГоловнаНаукаМачу-Пікчу – як називалися руїни міста після падіння імперії інків?

Мачу-Пікчу – як називалися руїни міста після падіння імперії інків?

Нове дослідження показує, що одна з найвідоміших археологічних пам’яток у світі та головна туристична пам’ятка Перу була відома під іншою назвою за багато років до того, як була виявлена ​​Хірамом Бінгемом.

Записки дослідника Мачу-Пікчу

Першовідкривачем Мачу-Пікчу вважається Хірам Бінгем. Американський дослідник, учений та політик уперше побачив залишки міста 24 липня 1911 року.

Більш ніж 110 років після того, як Хірам Бінгхем вперше відвідав це місце, історик Донато Амадо Гонсалес з Міністерства культури Перу (Куско) та археолог Браян С. Бауер з Іллінойського університету в Чикаго вивчили оригінальні записи Бінгхема, карти регіону з початку 20 століття багатовікові документи із різних архівів. Їхні дослідження показують, що про це місце було відомо менше, ніж вважалося раніше.

У своїй роботі, опублікованій у журналі Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archeology, дослідники приходять до висновку, що інки спочатку називали це місце Уайна-Пікчу по скелястій вершині, яка знаходиться найближче до місця, а не Мачу-Пікчу, за найвищою назвою гори біля стародавнього міста.

“Ми почали з невпевненості в назві руїн, коли Бінгхем вперше відвідав їх, а потім ми подивилися на деякі карти та атласи, які були надруковані до відвідування руїн Бінгхемом”, – сказав проф. Брайан С. Бауер. Є важливі дані, що дозволяють припустити, що місто інків дійсно називалося Пікчу або, що ймовірніше, Уайна-Пікчу.

Мачу-Пікчу – вже відомий до Бінгема

У 2012 році іспанський історик Марі Кармен Мартін Рубіо виявила справжню назву Мачу-Пікчу на чолі XXXII хроніки Хуана де Бетансоса XVI століття. Місто в період свого розквіту – імперії інків – називалося Паталлакуа. Назва походить від слів інків, кечуа: pata (крок, крок) та llaqta (місто, село, провінція). Так припускають історики, виходячи з джерела XVI століття.

А як називалися руїни міста після падіння держави інків? Здається, відповіддю є Уайна-Пікчу. Гонсалес і Бауер виявили, що руїни міста інків з такою назвою згадуються в атласі 1904, опублікованому за сім років до прибуття Бінгема в Перу. Крім того, дослідники виявили, що в 1911 Бінгему розповіли про руїни Уайна-Пікчу біля річки Урубамба, перш ніж він залишив Куско на пошуки залишків міста. У 1912 році син домовласника сказав Бінгем, що руїни називалися Уайна-Пікчу.

На думку Бауера, найбільш достовірні відомості про первісну назву міста інків збереглися у звітах іспанців, написаних відносно незабаром після того, як регіон перейшов під їх контроль наприкінці XVI століття.

“Ми закінчуємо дивовижною розповіддю про кінець 16 століття, коли корінні народи регіону подумували про повернення в те, що вони називали Уайна-Пікчу”, – сказав Бауер.

Свіжі новини

Погода

Схожі новини