ГоловнаНаукаМачу-Пікчу. Вчені виявили невідомі структури

Мачу-Пікчу. Вчені виявили невідомі структури

Завдяки лазерному скануванню за допомогою безпілотника дослідники виявили залишки будівель у храмовому комплексі та частину системи каналів, якими вода надходить з прилеглої річки в районі, вкритому густою рослинністю.

Декілька років тому в рамках співпраці з керівництвом парку Мачу-Пікчу польські вчені розпочали дослідження у церемоніальному комплексі інків Чачабамба, розташованому в Національному археологічному парку Мачу-Пікчу (Перу). Це припущення діяло початку 15 століття.

Сучасні методи

Більшість території покрита тропічним лісом, тому дослідження дуже складні. З цієї причини археологи вирішили використати дрон, до якого було прикріплено пристрій лазерного сканування (LiDAR). Таке сканування дозволяє видалити дерева або чагарники з отриманого зображення і візуалізувати рельєф місцевості. Вони були створені командою під керівництвом доктора Ф. Бартломея Смієлевський з Лабораторії 3D-сканування та моделювання архітектурного факультету Вроцлавського технологічного університету.

– Завдяки цьому нам вдалося виявити низку невідомих структур на місці, – сказала PAP Домініка Сечковська з Андського дослідницького центру Варшавського університету, який реалізує проект Національного наукового центру, спрямований на вивчення водної системи у Хачабамбі. Це один із починань польських дослідників у районі Мачу-Пікчу під керівництвом проф. Маріуш Зілковський із Варшавського університету.

Дрон, використаний у новому дослідженні, є потужним октокоптером вагою майже 10 кг. У свою чергу обладнання для лазерного сканування (LiDAR) важить близько 2 кг.

Храмовий комплекс

Центральна частина церемоніального комплексу являла собою великий валун з різьбленими вівтарями, сходами і канавкою, через яку капала рідина, що осідає на нього, можливо, напої або кров тварин. Перед валуном була невелика площа з будівлями з боків, які були оточені дюжиною або близько невеликих ритуальних купалень, які археологи називали фонтанами. То були резервуари, в які стікала вода по стінах. Їх використовували для ритуальних обмивань.

У ході останніх досліджень завдяки використанню лазерного сканування вчені також виявили раніше невідомі частини каналів, якими вода надходила з прилеглої річки. Вода подавалася до церемоніального комплексу в Чачабамбі через каналізаційну систему з кам’яних блоків, яка частково перебувала під землею. Пройшовши через церемоніальний центр завдяки аналогічній дренажній системі, ця вода потрапляла в річку в долині.

Будинки, на які звертали увагу дослідники, розташовувалися на околиці церемоніального комплексу.

– Усього близько дюжини невеликих будівель, побудованих за круговою та прямокутною планами. Ми припускаємо, що в них мешкали люди, які обслуговують комплекс. Ми отримаємо більше інформації, коли розкопки будуть успішно завершені. Проте цьому перешкоджає пандемія коронавірусу, – зауважила Сечковська. Однак дослідники дійшли висновку на основі лазерних зображень, що ці будівлі були збудовані набагато менш ретельно, ніж споруди із центральної частини станції.

За словами Сечковської, є ознаки того, що комплекс в основному доглядали жінки. Про це свідчать предмети, які були виявлені під час попередніх розкопок, проведених на цьому місці польсько-перуанською командою. Вони пов’язані з ткацтвом, і цим ремеслом у державі інків займалися жінки.

Ритуальна вода

Вчені також використовували дані лазерного сканування, щоб побудувати гідродинамічну модель каналів, якими вода надходить у фонтани. Це означає, що віртуально, беручи до уваги, серед іншого, за нахилом місцевості та глибиною каналів дослідники «налили» воду в канали і реконструювали, як вона в них текла.

– Завдяки цьому ми змогли визначити, що вода, що подається каналами, не використовувалася для господарських потреб, а мала символічний характер, тому що канали не могли подавати її більше – вона виливалася з них. бо вони не глибокі. Це підтвердило нашу гіпотезу про те, що вода відігравала ритуальну роль у Чахабамбі, – наголосила Сечковська. Вона додала, що, як правило, у практичних цілях подібні аналізи проводились і в інших місцях – чистили колектори та виливали з них воду.

Ефективна гідродинамічна модель

– Але на це пішло багато грошей та багато часу. Ми провели сканування лише за кілька днів, – зазначила вона.

На думку дослідника, розроблена гідродинамічна модель може бути успішно використана і на інших ділянках Анд, але з невеликими змінами параметрів можливо і в інших частинах світу. Ця модель була розроблена гідролологами та геодезистами з Університету природничих наук у Вроцлаві – Павлом Домбеком, Кшиштофом Вольськи та Ізабелою Вільчинською. З іншого боку, директор парку Мачу-Пікчу Хосе М. Бастанте надав логістичну допомогу під час дослідження.

Національний парк Мачу-Пікчу охоплює понад 36 000 осіб. ха. У його межах близько 60 археологічних пам’яток, багато з яких досі не досліджено через важкодоступність та густу рослинність.

Свіжі новини

Погода

Також читайте