ГоловнаМедицинаБолісні уроки, які ми зробили з пандемій минулого

Болісні уроки, які ми зробили з пандемій минулого

Від соціального дистанціювання до потреби у свіжому повітрі – чому нас навчила багатовікова боротьба людства з інфекційними захворюваннями?

За тисячолітню історію людство неодноразово стикалося з загрозами, що походять від інфекційних захворювань. Заходи, необхідні у зв’язку з пандемією COVID-19, що продовжується, іноді можуть здатися неефективними або непотрібними, але це зовсім не так. Минуле навчило нас, що є деякі основні дії, які потрібні, якщо ми хочемо зупинити поширення хвороби. Прикладом цього є носіння захисних масок. Така практика існувала з часів Середньовіччя. Маски також відіграли важливу роль у боротьбі з пандемією іспанського грипу, що вибухнула 1918 року. Ось ще кілька заходів, які довели свою ефективність протягом століть:

Необхідний карантин

Одне з ранніх свідчень обмежувальних заходів можна знайти в єврейській Торі. Є інструкції щодо ізоляції хворих на проказу, а також щодо дезінфекції їх житла. В 549 візантійський імператор Юстиніан I ввів обов’язкову ізоляцію всіх мандрівників, що прибувають з районів, уражених чумою. У XI столітті відомий учений та філософ Авіценна вживав аналогічні заходи для обмеження деяких інфекційних захворювань.

Саме слово «карантин» походить з італійської мови і означає «сорок днів». Це пов’язано з обов’язковою 40-денною ізоляцією, яку піддавали всі люди, що прибувають до міста Рагуза (нинішній Дубровник). Рішення було прийнято місцевою владою у 1377 році, коли великі території Європи були захоплені бубонною чумою (так званою Чорною смертю). У документах того періоду, що дійшли до нас, йдеться таке: «Ті, хто прибув із районів, заражених чумою, не увійдуть до району Рагузи, якщо вони не проведуть принаймні місяць на острові Меркан чи місті Цавтат з метою дезінфекції».

Карантин також відіграв важливу роль у боротьбі з пандемією іспанського грипу, що вибухнула 1918 року. Наприклад, в американському місті Сан-Франциско солдати, які поверталися з Європи після закінчення Першої світової війни, повинні були бути ізольовані на кілька днів, щоб перевірити їхній стан. здоров’я. Крім того, влада заборонила всі масові заходи та закрила театри та школи. Жителі Філадельфії, у свою чергу, продемонстрували, що може статися, якщо обмежувальних заходів не дотримуватимуться. Всього через три дні після параду, в якому взяли участь сотні людей, кількість заражених підскочила настільки різко, що в місцевих лікарнях не залишилося жодного вільного ліжка.

Дотримання соціальної дистанції

Епідемія чуми, що охопила Італію з 1629 по 1631 рік, забрала життя майже 300 000 людей. Щоб уникнути ризику зараження небезпечною хворобою, ряд торговців почали продавати вино через маленькі вікна у своїх будинках, які називалися buchette del vino, що буквально означає «винні дірки». Таким чином вони обмежували свої контакти з іншими людьми, захищаючи своє здоров’я, не завдаючи шкоди своєму бізнесу. Деякі навіть використовували оцет як дезінфікуючий засіб при отриманні грошей від своїх клієнтів. У Флоренції, наприклад, таких вікон досі понад 150. Через майже чотири століття після їх створення вони знову узвичаїлися на тлі пандемії COVID-19. Місцеві торговці використовують їх для продажу перехожим різних товарів, у тому числі морозива, кави та вина.

Дотримання особистої гігієни

Миття рук є невід’ємною частиною нашого повсякденного життя і є одним із основних засобів боротьби з інфекційними захворюваннями. Однак до початку минулого століття цій дії не надавалося великого значення. З метою заохочення особистої гігієни в деяких країнах прийнято в будинках мати спеціальну ванну на першому поверсі, яку кожен відвідувач повинен вимити перед входом. Це знижує ризик поширення бактерій.

Мері Мелоун, відома під своїм прізвисько Тифозна Мері, була першою людиною в Сполучених Штатах, яка була ідентифікована як носій патогену, пов’язаного з черевним тифом. Вважається, що вона заразила щонайменше 51 людину, троє з яких померли, працюючи кухарем. Однією з головних причин, чому Мері стала такою загрозою для оточуючих, є той факт, що вона дуже рідко миє руки.

Не слід забувати, що тільки в середині 19 століття стало зрозуміло, якою є роль деяких мікроорганізмів у поширенні інфекційних захворювань. Велике значення мали відкриття, зроблені Луї Пастером, Джозефом Лістером та Робертом Кохом. Саме вони змусили багатьох по-іншому поглянути на необхідність якнайчастіше мити руки. Що стосується необхідності дотримуватись правил особистої гігієни, чи знаєте ви, що практика побілки стін у лікарнях (і в багатьох ванних кімнатах) почалася приблизно в 1920-х роках? Причина в тому, що їх легко чистити, адже бруд помітний здалеку.

Плюси та мінуси дистанційного навчання

Відповісти на питання, чи потрібно дітям вчитися дистанційно в умовах пандемії COVID-19, що триває, — непросте завдання. Одне, однак, безперечно – це не перший випадок, коли школи та університети змушені закриватися через небезпечне захворювання. У 1665 році, наприклад, юного Ісаака Ньютона, який на той час навчався в Кембриджському університеті, відправили додому після того, як у школі було повідомлено про кілька випадків бубонної чуми. Говорять, що саме на своїй сімейній фермі Ньютон побачив падіння знаменитого яблука, яке стало натхненням для створення закону всесвітнього тяжіння.

Чисте повітря – ще одна важлива умова боротьби із небезпечними захворюваннями. Часте провітрювання житлових та громадських будівель допомогло зупинити епідемію туберкульозу, що охопила США на початку 20 століття, від якої щодня помирало близько 450 людей, багато з яких були дітьми. Ця практика, вперше введена в Німеччині, практикувалася в сотнях шкіл під час другої хвилі пандемії іспанського грипу, що почалася восени 1918 року. Тоді школи в Чикаго та Нью-Йорку залишалися відкритими. У статті, опублікованій того ж року в Нью-Йорк Таймс, говорилося, що «більшість дітей залишають свої брудні будинки, щоб переступити поріг шкільних будівель, які чисті і завжди добре провітрюються, і є лікарі, які оглядають учнів щодня» .

Слідкуйте за нами на: Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Погода