ГоловнаБілорусьДорого залишатися з Путіним: Білорусь розплачується за російську агресію

Дорого залишатися з Путіним: Білорусь розплачується за російську агресію

Участь у російській агресії проти України радикально погіршила становище білоруської економіки, вважає Каміль Клисінський із Центру східних досліджень. На його думку, влада в Мінську не зможе компенсувати величезні фінансові втрати, що виникли, зокрема, через обвал експорту в ЄС і втрати українського ринку збуту.

Як зазначено в аналізі Каміла Клисинського із Центру східних досліджень, у першому кварталі цього року. ВВП Білорусі скоротився на 0,4% – це перше зниження цього показника з кінця 2020 року.

«Білорусь, як найближчий військовий союзник Росії, надала свою територію Збройним силам Російської Федерації і тим самим приєдналася до вторгнення в Україну, за що зазнала західних обмежень», — нагадав він.

Удар по економіці

На думку експерта, “співучасть у російській агресії проти України, зумовлена ​​політичною залежністю та тісним військовим союзом з Росією, радикально погіршила становище білоруської економіки”.

«Влада в Мінську не зможе компенсувати величезні фінансові втрати, які виникли в результаті не тільки краху експорту в ЄС, а й втрати не менш важливого українського ринку збуту на довгі місяці (а може, й роки), — сказав Клісінський.

Він додав, що консервативний в оцінках Світовий банк прогнозує зниження ВВП Білорусі на 6,5 відсотка цього року. За його словами, не можна виключати, що вона піде набагато далі – навіть на 15 відсотків – оцінка агентства S&P буде ближчою до реальності.

Немає експортних коштів

Експерт зазначив, що Мінськ, що все більше ізолюється з боку Заходу, за останні тижні втратив майже всі найприбутковіші категорії експорту як на ринки ЄС, так і на український ринок.

«Ситуація, що склалася в Білорусі, спонукає іноземних інвесторів і ділових партнерів вітчизняних компаній, які все ще працюють там, йти з місцевого ринку», — зазначив він.

Проблеми із платоспроможністю

За його оцінкою, нині держава не в змозі рефінансувати свій зовнішній борг, що не лише призводить до зниження валютних резервів, а й збільшує проблеми із платоспроможністю.

За його словами, єдиним зовнішнім джерелом підтримки може бути Росія, яка також обтяжена жорстким санкційним режимом і тому не бажає надавати допомогу в тому обсязі, на який очікує Мінськ.

«В результаті цього року слід очікувати на глибокий спад у білоруській економіці, в межах від 6 до 15 відсотків». – оцінив Клісинський.

Болісні санкції

За даними OSW, зниження ВВП на 3,3%, зафіксоване у березні цього року, завершило тенденцію до зростання в білоруській економіці, яка тривала з початку 2021 року. Хоча результати зовнішньої торгівлі за перший квартал цього року ще не опубліковані, початок обвалу експорту майже напевно. Протягом усього року криза в торгівлі товарами виявиться у значному збільшенні дефіциту торговельного балансу – ймовірно, вона буде більшою не лише торішнього, а й значно гіршою у цьому відношенні у попередні роки, коли його величина коливалася від від 2 до 4 млрд.

За словами експерта, найбільш руйнівним для білоруського експорту став пакет економічних санкцій ЄС, запроваджених 2 березня. Ці обмеження торкнулися найбільш прибуткових категорій товарів, реалізація яких сприяла збільшенню продажів на ринках ЄС на 74% у 2021 році. (До $9,5 млрд), що склало чверть всього експорту.

«Вартість продукції, на яку поширюються обмеження, оцінюється не менш ніж у 5,6 млрд доларів (приблизно 9% ВВП), а разом з іншими товарами (включаючи паливо), заблокованими раніше запровадженими санкціями, становить близько 70% експорту з Білорусі до ЄС», – повідомляється в аналізі OSW.

Бар’єр для транспорту

За даними OSW, ударом по експорту став і санкційний пакет ЄС від 8 квітня, який включав заборону на в’їзд на територію ЄС білоруських автоперевізників, у тому числі для транзиту. Минулого року, завдяки доступу на ринок ЄС, автомобільний транспорт заробив близько 2 мільярдів доларів. прибуток, або близько 3%. ВВП та при цьому 20 відсотків. дохід від усього білоруського експорту послуг, який досі був значним та стабільним джерелом доходу.

З іншого боку, блокування Литвою транзиту білоруських добрив вилилося в затримки із укладанням контрактів з основними імпортерами: Китаєм, Індією та Бразилією (поки надходили лише непрямі відомості про підписання нової угоди з Пекіном).

Паливо тільки для внутрішнього ринку

Клісінський також вказав на проблеми білоруської нафтопереробної промисловості, «яка, окрім калію, має вирішальне значення для доходів від експорту». Він пояснив, що обидва НПЗ, розташовані в Новополоцьку та Мозирі, у першому кварталі скоротили добову продуктивність удвічі (порівняно з аналогічним періодом минулого року), і їхня продукція призначена лише для значно менш прибуткового внутрішнього ринку.

«Щороку реалізація білоруського палива на зовнішніх ринках приносила – залежно від цінової кон’юнктури – від 3 до 6 мільярдів доларів».

Експерт зазначив, що підтримка Лукашенка російської агресії призвела до призупинення експорту до другого за важливістю (після Росії) торгового партнера Білорусі, тобто в Україну — продажі в цьому напрямку поки що становлять понад 13 відсотків. зовнішня торгівля.

«Ключове значення мало паливо, на частку якого припадало майже 60 відсотків білоруського експорту на український ринок і яке торік коштувало 2,9 мільярда доларів». він пояснив.

За порятунок до Росії

Він додав, що посилення західного режиму санкцій ще більше послабило довіру до білоруської влади на міжнародних фінансових ринках. Про це свідчать, зокрема, зниження валютних резервів, які скоротилися загалом на 1 млрд. доларів у лютому-березні до 7,5 млрд. доларів.

За даними OSW, щоб хоча б частково пом’якшити наслідки кризи, що насувається, влада в Мінську звернулася до союзної Росії за економічною підтримкою.

«У результаті 14 березня сторони домовилися про відмову від розрахунків у доларах на користь російського рубля за постачання енергоресурсів та обслуговування білоруського боргу перед Росією — цього року він становить понад $1 млрд, тобто бл. 30% загальної суми боргу», — зауважив Клісинський.

Свіжі новини

Погода

Також читайте

Одна з балканських країн збільшує авіасполучення з Росією, незважаючи на санкції ЄС

Сербський авіаперевізник Air Serbia, незважаючи на санкції Євросоюзу проти...

У хід були пущені російські бабусі: у Європі здивувалися новим способам росіян обходити санкції на шопінг

Про новий спосіб росіян оминати санкції заявило фінське видання...

Італія заявила що нічого не буде конфіскувати у росіян, на відміну Німеччини

Перша країна ЄС, яка заявила, що не буде нічого...

Визначилася країна яка конфіскуватиме у росіян все що у санкційних списках, без винятку

Німеччина почала бездоганно дотримуватися вимог ЄС щодо російських туристів...

Російські туристи почали оформлювати картки VISA або MasterCard прямо в Москві через посольство однієї країни

Російянам відкрилася можливість оформити дебетові картки платіжних систем VISA...