ГоловнаМедицинаВчені встановили, що очі продовжують жити протягом 5 годин після смерті людини

Вчені встановили, що очі продовжують жити протягом 5 годин після смерті людини

Повернути життя померлу людину вдалося вченим з Очного центру Морана при Університеті Юти США, так як вчені встановили, що очі, взяті у донорів органів через п’ять годин після смерті, продовжують реагувати на світло, причому електрична активність раніше спостерігалася тільки живих. Дослідження опубліковано у журналі Nature.

Автори дослідження заявили, що відкриття «порушує питання про те, чи є смерть мозку, як вона нині визначена, справді незворотною».

Довідка: смерть мозку є втратою функції всього мозку та його стовбура, що проявляється комою, відсутністю спонтанного дихання та всіх рефлексів. У медицині це вважається незворотнім наслідком, тому на підставі відмови працездатності важливого органу людина оголошується померлою.

Дані, показані командою, можуть бути використані для вивчення інших тканин центральної нервової системи, таких як мозок або хребет. Провідний автор дослідження доктор Фатіма Аббас зазначила таке: «Нам вдалося пробудити фоторецепторні клітини в макулі людини, яка є частиною сітківки, яка відповідає за наш центральний зір і нашу здатність бачити дрібні деталі та колір. В очах, отриманих за п’ять годин після смерті донора органів, ці клітини реагували на яскраве світло, кольорові вогні і навіть дуже тьмяні спалахи світла».

Як пояснили дослідники, частиною смерті є втрата активності нейронів. Сукупність спірних наукових даних тепер вивчає, як звернути назад цю нейронну активність і вдихнути життя до органів тих, хто помер.

Це дослідження було за роботою колег з Єльського університету в США, яким вдалося повернути життя мозку мертвих свиней у 2019 році. Вчені змогли запустити кровообіг великих органів через чотири години після того, як свині померли. Але те, що вони не змогли зробити, на відміну від учених з Університету Юти, це створити зв’язок між нейронами.

Повернімося до нового відкриття. Спочатку дослідницька група змогла пожвавити світлочутливі нейрони (фоторецептори) в оці. Але клітини не з’єднувалися з іншими клітинами сітківки – тканиною за очима, яка збирає світло та відправляє зображення у мозок. Вони виявили, що в цьому винна нестача кисню.

Знайшов спосіб відновити оксигенацію очей донорів органів та зробив захоплююче відкриття доктор Франс Вінберг, доцент кафедри офтальмології та візуальних наук. Команда побачила електричні сигнали, які є тільки в живих очах, які називають «b-хвилями». Це перший запис хвилі, зроблений на очах мертвих.

«Нам вдалося змусити клітини сітківки розмовляти одна з одною так само, як це відбувається у живому оці. Минулі дослідження відновили дуже обмежену електричну активність в очах донорів органів, але це ніколи не було досягнуто в макулі, і ніколи такою мірою, яку ми зараз продемонстрували… Тепер наукова спільнота може вивчати людський зір способами, які просто неможливі з лабораторними тваринами», – поділився дослідник.

Професор Енн Ханнекен, науковий співробітник Scripps, додала: «Досі не було можливості змусити клітини у всіх різних шарах центральної сітківки спілкуватися один з одним так, як вони зазвичай роблять у живій сітківці. У майбутньому ми зможемо використати цей підхід для розробки методів лікування для покращення зору та світлової сигналізації в очах з макулярними захворюваннями, такими як вікова макулярна дегенерація».

Свіжі новини

Погода

Також читайте

Вчені встановили групу крові, за якої спостерігається високий ризик госпіталізації та смерті від ковіда

Причинно-наслідковий зв'язок між групою крові та тяжким перебігом COVID-19...

Дослідники з’ясували, чому ніколи не варто користуватися готельним феном у номері

«Наступного разу, коли зупинятиметеся в готелі, ви захочете запакувати...

Дослідження: Діти, народжені у щеплених від COVID матерів, мають вищий рівень антитіл

Діти, народжені матерями, які були вакциновані проти COVID-19, мають...

Вчені встановили небезпеку зубної пасти для кишечника

Зубна паста є небезпечною для здоров'я, заявила міжнародна група...

Вчені встановили частоту смерті від серцевого нападу під час сексу

Випадки, коли люди помирали від серцевого нападу під час...