ГоловнаЕкономікаШрі-Ланка переживає найважчу фінансову кризу з моменту здобуття незалежності

Шрі-Ланка переживає найважчу фінансову кризу з моменту здобуття незалежності

Прем’єр-міністр Шрі-Ланки в середу запропонував провести переговори з протестувальниками, які вимагали відставки уряду через його нездатність впоратися з економічною кризою, тоді як опозиція погрожувала подати вотум недовіри до парламенту.

Острівна держава з населенням 22 мільйонів людей переживає найважчу фінансову кризу з моменту здобуття незалежності в 1948 році. Нестача іноземної валюти зупиняє імпорт палива та ліків та викликає багатогодинні відключення електроенергії.

Тисячі людей вийшли на вулиці, багато з яких організували страйк у столиці країни Коломбо, щоб засудити уряд президента Готабая Раджапакса та його старшого брата, прем’єр-міністра Махінди Раджапакса.

Прем’єр готовий до переговорів

«Прем’єр-міністр готовий розпочати переговори з протестувальниками у Галлі Фейс Грін», — йдеться у заяві канцелярії прем’єр-міністра з посиланням на місце протесту, яке стало центром невдоволення.

“Якщо протестувальники готові обговорити свої пропозиції щодо вирішення проблем, з якими зараз бореться нація, прем’єр-міністр готовий запросити їхніх представників для переговорів”, – додали у відомстві.

Деякі протестувальники в наметовому містечку, яке за останні дні розрослося і включає продуктові лавки, медичні установи і зарядні станції для телефонів, заявили на цьому тижні, що підуть тільки в тому випадку, якщо Раджапакса поступиться. Очікується, що Шрі-Ланка почне переговори щодо кредитної програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ) наступного тижня після кількох місяців затримок через кризу, що поглиблюється.

Зупинене погашення боргу

У вівторок глава центробанку заявив, що припиняє погашення зовнішнього боргу і спрямовує валютні резерви, що скорочуються, на імпорт предметів першої необхідності. Аналітики JP Morgan наголошують, що політична нестабільність є основним ризиком, оскільки уряд намагається заручитися допомогою ззовні.

Головний опозиційний альянс Samaga Jan Balawegay (SJB) оголосив, що дасть президенту та прем’єр-міністру тиждень на те, щоб піти у відставку, перш ніж вносити вотум недовіри до парламенту.

“Президент і прем’єр-міністр повинні піти у відставку”, – заявив Еран Вікрамаратне, додавши, що опозиція має достатню кількість депутатів у парламенті.

Уряд заявляє, що має більшість у 225-місцевому парламенті, засідання якого заплановане на наступний тиждень, хоча минулого тижня більше двох десятків депутатів вийшли з правлячої коаліції і оголосили про свою незалежність.

Криза походить з неефективного управління державними фінансами, яке, на думку критиків, посилилося зниженням податків, запровадженим урядом незадовго до початку пандемії COVID-19.

Система розвалюється

Система охорони здоров’я Шрі-Ланки знаходиться на межі краху під тяжкістю найтяжчої економічної кризи в острівній країні. Крім відсутності необхідних ліків, також було припинено деякі процедури та аналізи. Через нестачу іноземної валюти уряд президента Готабая Раджапакса не може імпортувати товари першої необхідності, у тому числі ліки та паливо, що призводить до паралізуючих відключень електроенергії.

Медичні працівники у Шрі-Ланці кажуть, що ніколи раніше не бачили систему охорони здоров’я у такому поганому стані. У внутрішній службовій записці великої державної лікарні в Коломбо йдеться, що з 7 квітня через нестачу хірургічного обладнання проводитимуться лише екстрені операції та операції з лікування раку.

Зруйнована економіка

Економіка, яка значною мірою залежить від туризму, була зруйнована пандемією COVID-19 та постраждала від різкого зростання цін на нафту після війни в Україні, що зробило імпорт достатньої кількості палива дорогим. Деякі аналітики також розкритикували адміністрацію Раджапаксу за ухвалене у 2019 році рішення про різке зниження податків та відстрочення переговорів із Міжнародним валютним фондом (МВФ). Наразі ці переговори продовжуються. Близький соратник Раджапакса раніше заявляв, що зниження податків було спрямоване на стимулювання економіки, але потім була криза COVID-19. Шрі-Ланка наразі має всього 1,93 мільярда доларів валютних резервів, що менше за еквівалент щомісячного імпорту.

Медична асоціація Шрі-Ланки, найстаріша професійна медична організація країни, минулого тижня написала Раджапаксі, попередивши, що найближчими днями може знадобитися припинити навіть екстрене лікування. “Це призведе до катастрофічної кількості смертей”, – написав журнал.

Свіжі новини

Погода

Також читайте

Туреччину засипало снігом, побило градом і залило зливами

Травнева погода дає сюрпризи не лише українцям. Курортну провінцію...

У Таїланді туриста заарештували за поганий відгук про місцеве кафе

Тайські поліцейські заарештували британського туриста, на ім'я Олександр за...

Википає морська вода та гинуть корали: у Таїланді закрили острів через аномальну температуру моря

На тайському Пхукеті закрили один з островів для туристів...

У Венеції штрафують туристів, які не сплатили податок

Італійська влада запровадила новий податок для туристів у Венеції....

Туристам назвали 17 симптомів смертельного вірусу в Європі, який почав вбивати 40% пацієнтів

17 симптомів смертельного вірусу в Європі назвало у своєму...