Президент США Джо Байден визнав геноцидом вбивства вірмен у 1915 році

Президент США Джо Байден заявив в суботу, що масові вбивства вірмен в Османській імперії в 1915 році є геноцид, історична заява, яка роздратувало Туреччину і ще більше загострило відносини між двома союзниками по НАТО.

Цей значною мірою символічний крок, був схвалений вірменською діаспорою в Сполучених Штатах, але це відбувається в той час, коли Анкара і Вашингтон стикаються з глибокими політичними розбіжностями з безлічі питань.

Уряд Туреччини і велика частина опозиції продемонстрували рідкісну єдність в своєму неприйнятті заяви Байдена. Міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу заявив, що Туреччина «повністю відкидає» рішення США, яке, за його словами, було засновано «виключно на популізмі», в той час як опозиція засудила його як «серйозну помилку».

Послання Байдена було зустрінуте з «великим ентузіазмом» народом Вірменії та вірмен усього світу, написав прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян в листі президенту США.

У своїй заяві Байден сказав, що американський народ шанує «всіх тих вірмен, які загинули в результаті геноциду, який відбувся 106 років тому».

У коментарях, спрямованих на пом’якшення удару, високопоставлений чиновник адміністрації повідомив журналістам, що Вашингтон як і раніше вважає Туреччину важливим союзником НАТО і закликає Вірменію і Туреччину до примирення.

Протягом десятиліть заходи по визнанню геноциду вірмен застопорилися в Конгресі США, і більшість президентів США утримувалися від цього через побоювання з приводу відносин з Туреччиною і інтенсивного лобіювання з боку Анкари. Рональд Рейган, колишній президент США з Каліфорнії, центру вірменської діаспори в Сполучених Штатах, був єдиним президентом США, який публічно назвав вбивства геноцидом.

Туреччина визнає, що багато вірмен, що жили в Османській імперії, були вбиті в зіткненнях з військами Османа під час Першої світової війни, але заперечує ці цифри і заперечує, що вбивства були систематично організовані і являють собою геноцид.

У Монтебелло, штат Каліфорнія, місті в окрузі Лос-Анджелес, де проживає багато американців вірменського походження, члени громади провели невелику похмуру церемонію, під час якої вони поклали хрест з квітів до пам’ятника жертвам. Деякі учасники носили значки з написом «геноцид заперечує повторення геноциду».

Раффі Ампарян, голова Вірменського національного комітету Америки, заявив в своїй заяві, що «принципова позиція Байдена … направляє Америку в сторону справедливості і безпеки, необхідних для майбутнього вірменської нації».

  Мандрівники на Аляску можуть отримати безкоштовну вакцинацію проти COVID-19

Рік тому, ще будучи кандидатом в президенти, Байден вшанував пам’ять 1,5 мільйона вірменських чоловіків, жінок і дітей, які загинули в останні роки існування Османської імперії, і сказав, що підтримає зусилля по визнанню цих вбивств геноцидом.

Зв’язки між Анкарою і Вашингтоном були натягнутими з різних питань, починаючи від покупки Туреччиною російських систем протиповітряної оборони С-400, в зв’язку з чим вона була об’єктом санкцій США, до політичних розбіжностей в Сирії, прав людини і судової справи проти держави, в якому більшість населення Туреччини належить Halkbank.

  Байден запросив Зеленського в Вашингтон

Попередні президенти США відмовилися від передвиборних обіцянок визнати геноцид вірмен з побоювання завдати шкоди американо-турецьким відносинам, сказав Ніколас Данфорт, нерезидент Грецького фонду європейської і зовнішньої політики.

«Оскільки відносини вже знаходяться в занепаді, ніщо не може перешкодити Байдену продовжити справу», – сказав Данфорт. «У Анкари не залишилося союзників в уряді США, які б лобіювали проти цього, і Вашингтон не турбується, розсердить чи це більше Туреччину».

Президент Туреччини Тайїп Ердоган встановив тісні зв’язки з колишнім президентом США Дональдом Трампом, але після приходу до влади Байдена Вашингтон став більш активно говорити про досягнення Туреччини в області прав людини. Він також твердо наполягав на своїй вимозі, щоб Анкара позбулася російських систем оборони.

Байден також відклав телефонну розмову з Ердоганом до п’ятниці, яка розглядалася в значній мірі як холодну плече президенту Туреччини, коли він повідомив йому про своє рішення визнати різанину геноцидом.

Незважаючи на напружені відносини, Ердоган і Байден повинні зустрітися в червні на полях саміту НАТО в Брюсселі.

Суботню заяву було відкинуто турецьким урядом і декількома опозиційними політиками. Фаїк Озтрак, прес-секретар головної опозиційної Народно-республіканської партії, сказав, що «це відкриє рани, які буде важко залікувати не тільки у відносинах між США і Туреччиною, а й щодо потенційного компромісу між народами Вірменії і Туреччини».

Посольство США в Туреччині заявило, що його представництва в країні будуть закриті в понеділок і вівторок для візових послуг через можливість протестів.

Слідкуйте за нами на Google News

Також читайте

Актуально

Погода

Останні новини