ГоловнаВелика Британія«Пілтдаунська людина». Одна з найбільших підробок в історії науки

«Пілтдаунська людина». Одна з найбільших підробок в історії науки

Ця знахідка поставила Англію та Східний Сассекс на вершину палеоантропології. Нічого подібного раніше в Європі не відкривали, – сказав антрополог доктор Кароль Пясецький.

21 листопада 1953 року вчені викрили одну з найбільших фальсифікацій в історії науки. Виявилося, що «пілтдаунської людини» не існує, і її відкриття було однією великою містифікацією.

У гонитві за гомонідом

Все почалося 18 грудня 1912 року. Тоді Чарльз Доусон, геолог-аматор, і Артур Сміт Вудворд, куратор геологічного відділу Британського музею, оголосили на засіданні Лондонського геологічного товариства, що вони виявили «відсутню ланку» між мавпою та людиною. . Це була сенсація світового масштабу. Доусон стверджував, що знайшов череп невідомого гомініду в Пілтдауні, селі неподалік Акфілда у Східному Суссексі.

Відчуття слідує за відчуттям

Це відкриття відповідало твердженням багатьох учених того часу про те, що такий вид має мати череп, схожий на людський, і щелепу, схожу на мавпу. Вони мали бути підтверджені наступними знахідками, зробленими у цьому районі. Після того, як у 1913 році було оголошено про відкриття, до Доусона та Вудворда приєднався третій дослідник. Він був французьким теологом, філософом, антропологом та палеонтологом, єзуїтським священиком П’єром Тейяром де Шарденом. Він, у свою чергу, повідомив, що виявив пошкоджений ікло, що відповідає нижній щелепі, знайденому раніше Доусоном.

Через рік світ дізнається про ще одне сенсаційне відкриття. Цього разу робітники викопали із гравію інструмент зі слонової кістки, схожий на палицю. У 1915 році Чарльз Доусон оголошує, що він знайшов ще одну «пілтдаунську людину» за дві милі від того місця, де він знаходився.

Пропущене посилання

Як це можливо, що вчені так легко повірили теорії, висунутій Доусоном та схваленою Вудвордом? Марія Бобровська запитала про це в інтерв’ю з доктором Каролем Пясецьким із відділу історичної антропології Інституту археології Варшавського університету, нагородженим у лютому 1998 року.

– Ми без сумнівів знаємо, що це був великий розіграш, частково для жарту, частково для слави, але з розумінням того, що він відкриється за багато років, – сказав гість ефіру. І додав: «Пілтдаунський череп – приклад розіграшу, який мав заповнити прогалину». Не було проміжної ланки, якої, мабуть, ніколи не було між австралопітеком та людиною, і хтось, ми вже знаємо, хто вирішив пограти та пожартувати з вченими, – сказав Кароль Пясецький.

Правда виходить назовні

21 листопада 1953 року було розкрито велику наукову містифікацію. – «Пілтдаунської людини» не існує, – ви могли прочитати того дня у всіх англійських газетах. Теорія відкриттів, розрахована на 40 років, впала з такою ж силою, як і було оголошено. Повторне обстеження передбачуваної “пілтдаунської людини”, проведене наприкінці 1940-х років фахівцями Британського музею, показало, що знайдена нижня щелепа була штучно забарвлена, а зуби підпиляти. Ефектне відкриття 1912 виявилося великою фальшивкою.

Свіжі новини

Погода

Також читайте