ГоловнаТуреччинаТуристам у Туреччині заборонили купатися у "райському озері" Салда

Туристам у Туреччині заборонили купатися у “райському озері” Салда

Влада Туреччини стурбувалася станом райського озера, яке за сумісництвом є природним районом, що охороняється, і випустили заборону на купання там. Йдеться про популярне туристичне місце відпочинку, водойму Салда – кратерне озеро на південному заході Туреччини.

Екологи забили на сполох, так як знайшли у воді високий вміст хімічних речовин, що виділяються сонцезахисними кремами та навіть шампунями, які використовують відпочиваючі. Усе це призвело до великого забруднення озера. У зв’язку з цим науковий радник Турецької асоціації охорони природи доктор Ерол Кешичі запропонував застосувати до водойми ті ж самі заходи захисту, що використовуються щодо знаменитих джерел Памуккале. «Ми повинні любити озеро Салда лише очима», – заявив він.

Озеро Салда
Озеро Салда

Білі піщані дюни та бірюзова вода приваблюють туристів, тим більше що дорога на автомобілі від Анталії займає близько 2-2.5 годин. Крім того, озеро набуло популярності завдяки унікальності та порівнянню з кратером на Марсі: те, що відпочиваючі приймають за пісок насправді є відкладами мінералів. Їх формують строматоліти – осадові утворення, які виникли внаслідок життєдіяльності ціанобактерій, виявлених у породах, яким близько 3.5 млрд років. Через строматолітів у свій час турецьке озеро порівнювали з «Білою скелею», розташованою в кратері Поллака на Марсі – їхні структури мають зовнішню схожість. Кратер вважали пересохлим озером, в якому збереглися осадові відкладення, схожі на відкладення озера Салда, відзначаючи, що на Землі є лише два такі місця: друге знаходиться в північній Канаді.

Останні спостереження вчених показали, що хімічні продукти, які використовується людиною, залишаються в озері. Це призвело до зміни популяції мікроорганізмів та бактерій у водоймі. Крім того, відходи змінюють якість та колір води – турецькі Мальдіви можуть втратити свій «золотий» статус.

Якби не заборона, то цього літа найглибше прісноводне озеро Туреччини, оточене горами, знову зустріло масу туристів. У заяві Асоціації захисту природи екологи навели вагомі аргументи на користь закриття озера та пляжів від відпочиваючих: «Озеро Салда – закритий басейн. Забруднення, що потрапляє в озеро, більше не повинно повторитися. Піт, сонцезахисний крем, мило, шампуні та десятки відходів тих, хто купається в озері, призводять до великого забруднення. Ось чому люди не повинні входити у воду в озері. Забруднення, що накопичилися, осідають на дні озера і утворюють сірководень, метан і аміак, які токсичні для живих істот. Наша водойма – це світова спадщина, ми хочемо повного захисту».

Озеро Салда
Озеро Салда

Крім того, активісти передали владі вимогу заборонити туристам влаштовувати пікніки, розводити багаття, в’їжджати в зону на автомобілях, а будівельним фірмам – зводити будь-які будівлі. За словами вченого, ще до 1970 року глибина озера становила 196 метрів, однак у листопаді 2021 року провели вимірювання та виявилося, що озеро стає мілкішим – глибина становила лише 174 метри. Вчені пояснили це тим, що за останні п’ять років озеро зіштовхнулося із серйозними проблемами через інтенсивний туристичний тиск та антропогенний вплив навколо нього.

Довідка: Озеро Салда – водоймище природного походження, його живлять лише опади. Має тектонічне походження, розташоване серед гір на висоті близько 1200 м над рівнем моря на південному заході Туреччини, на межі району Ешилова мулу Бурдур. Площа поверхні озера – 45 кв. Для порівняння: площа Байкалу – 31.5 кв.км.
Озеро є популярним туристичним місцем, особливо через гідромагнезитовий мінерал, який, як вважають, є ліками від деяких дерматологічних захворювань. Тут водяться риби, птахи, включаючи перепелів, зайців, лисиць, кабанів та диких качок. Білі піщані пляжі, прозора вода та сім кришталево білих острівців в озері доповнюють райський краєвид.

Свіжі новини

Погода

Також читайте