Свіжі новини

Відомство старожитностей виявило рідкісну маску

9000-річна маска виготовлена з рожево-жовтого вапняку, ретельно оброблена і зображує людське обличчя.

Ця дивовижна і рідкісна кам’яна маска відноситься до епохи неоліту (новий кам’яний вік). Вона була виявлена ​​кілька місяців тому і в даний час знаходиться на вивченні у експертів Ізраїльського Управління старовини і Геологічної служби Ізраїлю.

Інформація, отримана в підрозділі по запобіганню розкрадань Ізраїльського управління старожитностей на початку 2018 року, допомогла врятувати цю вражаючу знахідку. Начальник штабу археологічного відділу цивільної адміністрації в Юдеї та Самарії Ананія Хізмі була проінформована про виявлення маски. Проведене розслідування виявило ймовірний археологічний об’єкт в районі Пнів-Хевер на південь хевронського нагір’я, в якому маска була знайдена грабіжниками. Її характеристики, на додаток до інших знахідок з цієї місцевості, свідчать про те, що вік маски становить 9000 років – вона датується періодом докерамічного неоліту В.

За словами Роніт Лупу з підрозділу по запобіганню крадіжкам Управління старовини, «Маска – унікальне відкриття в археологічному світі. Ще більш незвично те, що ми знаємо її географічне походження, і це робить її набагато більш важливою, ніж інші схожі знахідки в минулому». Маска виготовлена ​​з рожево-жовтого вапняку, ретельно оброблена з використанням кам’яних інструментів і зображує людське обличчя. Чотири отвори були просвердлені по периметру маски, можливо, щоб прив’язувати її на обличчя живої людини, до жердини або до чогось ще. За словами Лупу, «відкриття маски з каменю з таким високим рівнем обробки дуже цікаве. Камінь був відполірований, а риси обличчя виконані точно і з дотриманням симетрії, окреслені вилиці, ніс і навіть зроблені зуби в роті».

Д-р Омрі Барзілай, керівник відділу археологічних досліджень Управління старовини: «Кам’яні маски пов’язані із сільськогосподарською революцією. Перехід від економіки, заснованої на полювання і збирання, до стародавнього землеробства і одомашнення рослин і тварин, супроводжувався зміною соціальної структури і різким збільшенням ритуально-релігійної діяльності. Ритуальні знахідки того періоду включають фігурки у формі людини, черепа і кам’яні маски».

Протягом цього періоду практикувалося і поклоніння предкам. «Це було частиною ритуалу і збереження спадщини родини, прийнятого в той час», – каже Роніт Лупу. «Наприклад, ми знаходимо черепа, поховані під підлогами будинків, а також різні методи догляду за черепами мертвих – покриття штукатуркою, зображення рис обличчя і штучних очей. Кам’яні маски цього періоду подібні за розміром з людським обличчям, тому вчені схильні пов’язувати їх з таким поклонінням».

В даний час в світі відомо існує п’ятнадцять масок, які відносяться до цього періоду, але тільки дві з яких були виявлені в чіткому археологічному контексті – їх географія і датування точно визначені. Решта масок знаходяться в приватних колекціях по всьому світу, що ускладнює їх вивчення. Важливість цієї нової маски в тому, що її простежили до відомого археологічного об’єкта, який досліджується вченими. Місцезнаходження артефакту може допомогти зрозуміти матеріальну культуру, повсякденний світ, в якому була створена маска, і ритуали, в яких вона використовувалася.

Маска з Пнів-кенанеянина приєднується до інших маскам того ж періоду, виявленим в південних районах хевронського пагорбів – Іудейській пустелі. Виявлення маски у Пнів-кенанеянина зміцнює припущення, що південна область хевронських пагорбів була центром виробництва кам’яних масок і, швидше за все, ритуальних заходів в період докерамічного неоліту В.

Слідкуйте за нами на Google News

Latest Posts

Не пропусти