ГоловнаІзраїльШимон Перес - найбільше багатство природи - це людина

Шимон Перес – найбільше багатство природи – це людина

95 років тому, 2 серпня, в селі Вишневе народився Шимон Перес – лауреат Нобелівської премії миру, 9 президент Держави Ізраїль і просто дивовижна людина. Коли Пересу було 92 роки, він приїжджав до Києва на один форум і виступив з дуже надихає промовою, яку повинен прочитати кожен.

Ось вона:
«Ми мріяли про свою землю, але земля, яку ми отримали, що не була мрією. Це був маленький клаптик, одна тисячна частина Близького Сходу. Ця земля не дуже добре до нас поставилася. Там були болота, москіти, пустеля на півдні, камені. Вибирати потрібно було між комарами і камінням. На ній було два озера – одне мертве, друге вимирало. Була знаменита річка – але і в ній води не було. Тобто води не було взагалі. Ніяких природних ресурсів теж не було – ні золота, ні нафти. Тоді говорили, що на Близькому Сході є два типи країн – країни нафтові і країни святі. Наша була абсолютно свята, тому що взагалі нічого не було.

Ми були самотні. У нас не було брата по релігії, сестри за мовою, сусіда по історії. Все це відбувалося після Голокосту. Ми прийшли туди і не знали взагалі, що робити. По-справжньому не знали.

І ми подумали: найбільше багатство природи – це людина. Люди збагатили землю, а не земля народ.

Ми всі стали вченими. Кожен фермер в Ізраїлі, кожен кібуц почав дивитися, як розвивати сільське господарство без води, без землі. Ми почали розвивати його. Це було перше сільське господарство в світі, засноване на хай-теку. Я сам був тоді студентом в сільськогосподарському університеті, ми намагалися проводити іригацію – поливали дерева гарячою водою, думали, що вони так будуть краще рости.

На превеликий подив, з’ясувалося, що сільське господарство, яке грунтується не тільки на землі, а й на хай-теку, працює. У нас сьогодні достатньо води. Воду зазвичай знаходять – її не видобувають. А ми стали її добувати. І ми досягли успіху. Ми почали опріснювати воду, ми відшукували овочі, які не надто багато «п’ють», займалися селекцією. Ось вам справжній секрет: для майбутнього важливо не те, що ви знаходите, а то що ви робите.

У нас не було ні людей, ні озброєння, ми ніколи не воювали, у нас було всього 450 тисяч чоловік, не було генералів, не було військового досвіду. ООН вирішило створити державу Ізраїль, але фактично йшла війна. Що ми могли робити? Дві речі.
Перше – люди повинні були стати мужніми і хоробрими. Вони повинні були зрозуміти, що у нас немає вибору – ми повинні тільки перемогти. Якщо ми хоч один раз програємо – все.

Друге – оскільки у нас не було зброї, ми почали його виробляти. Щоб удосконалювати армію, нам довелося розвивати IT. Ізраїльський IT-сектор працював на армію. Тому що ми були одні у ворожому оточенні.

Навіщо я вам це розповідаю? До сих пір я говорю молодим хлопцям або дівчатам: друзі, у вас є набагато більше, ніж ви думаєте. Не будьте ледачими. У вас є набагато більше, ніж земля вам може запропонувати. Ви можете виробляти речі, які не дані вам. Це урок для всіх.

Україна – одна з найважливіших у світі країн в сфері сільського господарства. Ви дійсно багато ставите, і ви не повинні від сільського господарства відмовлятися – ви можете і повинні модернізувати, об’єднати ресурси і таланти народу.

Потенціал у всіх людей – дуже великий. Але всі вони трошки ліниві. Якщо хочете чогось досягти, треба працювати. Нічого не падає з неба. Ми в Ізраїлі дуже багато працювали. Що в цьому поганого? Не знаю … Люди йдуть у відпустку – це марна трата часу. Мені вже 90, і я ніколи не був у відпустці. Мені кажуть: «Ти що, ненормальний? Як же ти відпочиваєш? »А я вважаю за краще працювати. Я від роботи отримую радість. І не будьте песимістами – це теж марна трата часу, особливо коли часи змінюються.

Потрібно йти за наукою. У науки немає кордонів, обмежень, наука не має рефлексії. Не намагайтеся вирішити проблеми минулого, я не знаю, чи можливо це взагалі. Минуле взагалі не має ніякого значення. Просто вивчіть його, щоб ви не повторювали старих помилок. У минулому немає ні майбутнього, ні надії.

Більшість людей вважають за краще пам’ятати, а не представляти – це найбільша помилка. Що ви хочете пам’ятати? Всі помилки, які були здійснені? На історію не можна покладатися. Історики були глашатаями королів і тих, хто був при владі – вони говорили те, що потрібно.

Люди бояться чогось … Тільки Бог знає, що з нами буде.

Мене запитують іноді: якщо озирнутися назад, якими були ваші найбільші помилки? Я відповім: ми думали, що у нас великі мрії. А тепер ми розуміємо, що вони були не такими вже великими. Мрійте про більше. Чим більше ваша мрія, тим більшого ви досягнете.

Ваше молоде покоління – чудово. Але що мене злить в них – вони зневажають політиків. Вони кажуть: політика корумпована, вона не для нас. Я відповідаю: ви чесні, ви хочете чесної політики – йдіть і робіть чесну політику.

Це все уроки, які я сам виніс з минулого».

Свіжі новини

Погода

Також читайте

Туреччину засипало снігом, побило градом і залило зливами

Травнева погода дає сюрпризи не лише українцям. Курортну провінцію...

У Таїланді туриста заарештували за поганий відгук про місцеве кафе

Тайські поліцейські заарештували британського туриста, на ім'я Олександр за...

Википає морська вода та гинуть корали: у Таїланді закрили острів через аномальну температуру моря

На тайському Пхукеті закрили один з островів для туристів...

У Венеції штрафують туристів, які не сплатили податок

Італійська влада запровадила новий податок для туристів у Венеції....

Туристам назвали 17 симптомів смертельного вірусу в Європі, який почав вбивати 40% пацієнтів

17 симптомів смертельного вірусу в Європі назвало у своєму...