ГоловнаАзербайджанСторіччя зовнішньополітичного відомства Азербайджану

Сторіччя зовнішньополітичного відомства Азербайджану

У 2017 році Україна святкувала століття своєї дипломатичної служби. У 2019 століття свого зовнішньополітичного відомства святкує Ваша країна. Сто років тому назад ми не змогли відстояти свою незалежність. Наразі перед нашими країнами стоять нові виклики. Чи врахували наші народи помилки та прорахунки вікової давнини?

Наразі Азербайджан розвивається в непростому історичному періоді, коли у світі відбуваються складні геополітичні процеси. Держави стикаються з новими загрозами та викликами сучасного світу і в той складний перехідний період для Азербайджану, саме завдяки мудрій політиці загальнонаціонального лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва була збережена і  зміцнена наша незалежність, країна стала на шлях розвитку, отримала визнання на міжнародній арені.

Розвиваючи даний напрям, Президент Ільхам Алієв розвивав ідеологію радикальних реформ «спираючись на найкращі традиції минулого» і Азербайджан досягнув великих успіхів в усіх сферах, зокрема зовнішній політиці. Одним з найбільш важливих факторів цього напряму є утвердження Азербайджану в регіональному та глобальному масштабах:

Президент Азербайджану І. Алієв розкрив усьому світу високий потенціал Азербайджану у створенні нових геополітичних, соціокультурних і економічних цінностей у поєднанні економічного розвитку з енергетичною та транспортною безпекою, у формуванні нових форматів співробітництва, створенні нових механізмів міжцивілізаційного діалогу, проведенні міжнародних форумів діалогу цивілізацій, релігій і культур, в організації та проведенні різних культурних і спортивних змагань міжнародного рівня.

Сьогодні можна з впевненістю сказати, що Азербайджан відіграє важливу роль геополітичного, економічного, культурного і транзитного вузла в регіоні, маючи потужний потенціал.

Сторіччя зовнішньополітичного відомства Азербайджану

Як формувалась дипломатична служба Азербайджану 100 років тому назад? Якими були головні пріоритети азербайджанської держави в ті часі?

Азербайджанський народ має багату історію державності. Як відомо, в 2018-ому році святкували 100-літній ювілей створення Азербайджанської Демократичної Республіки.

В 1919-ому році в Паризькій Мирній Конференції брала участь делегація Азербайджанської Демократичної Республіки. Вона була сформована з метою захисту інтересів Азербайджану на цій конференції.

Головним завданням делегації було визнання мирною конференцією в Парижі повної та безумовної незалежності Азербайджанської Республіки  як суверенної держави. Також до завдання делегації входила підготовка громадської думки цивілізованих країн Європи та Америки в напрямі, котрий найбільше сприяє визнанню незалежності Азербайджану і встановленню комерційних контактів з діловими колами цих країн.

11-го січня 1920-го року Верховна Рада союзних держав-переможниць в Першій світовій війні прийняла рішення щодо визнання  де-факто незалежності Азербайджану.

Період 1918-1920-х років АДР чітко показала послідовність цілей та завдань зовнішньої політики Азербайджану.

В декларації про незалежність одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики АДР було визначено встановлення дружніх відносин з усіма націями, державами та народами сусідніх держав.

Головним пріоритетом Азербайджанської держави в ті часи був розвиток дружніх відносин з сусідніми державами та з усіма націями.

З утворенням АДР було створено Міністерство закордонних справ і почала проводитись дипломатична діяльність, робота з міжнародною громадськістю і це стало підґрунтям зовнішньополітичної діяльності в Азербайджані.

Перші кроки азербайджанської дипломатії припадають на 1919-ий рік. В Баку почали функціонувати дипломатичні представництва низки країн.

До квітня 1920-го року діяли дипломатичні представництва та генеральні консульства Азербайджану в Україні, Грузії, Туреччині, Ірані та інших країнах.

Сторіччя зовнішньополітичного відомства Азербайджану

Сучасна азербайджанська дипломатія  може вважатися правонаступником зовнішньополітичного відомства незалежного Азербайджану-1919 чи все ж радянська спадщина превалює?

Звернувшись до періоду 1918-1920  років Азербайджанської Демократичної Республіки, ми чітко бачимо, що послідовність у зовнішній політиці проявляється з погляду завдань зовнішньої політики.

На сучасному етапі Азербайджанська Республіка визначила однією з основоположних цілей своєї зовнішньої політики поглиблення та розвиток дружніх відносин з сусідніми країнами і світовою спільнотою, зміцнення миру, безпеки і регіоні та світі.

Однак слід наголосити на тому, що небезпека та загрози, з якими зіткнулась Азербайджанська Демократична Республіка, зокрема, територіальні зазіхання з боку Вірменії та розв’язання війни проти Азербайджану, геополітичні катаклізми і нафтовий чинник стали на шляху Азербайджанської Республіки, яка відновила свою незалежність в 1991 році. Історія відображала подібність  геополітичних загроз.

Серед цілей та завдань зовнішньої політики в зовнішньополітичній діяльності сучасного Азербайджану і Азербайджанської Демократичної Республіки можна чітко простежити послідовність та наступництво.

Якими є геополітичні орієнтири сучасного Азербайджану?

Загальнонаціональний лідер Азербайджану Гейдар Алієв, спираючись на такі чинники, як історичний досвід і геополітичні реалії регіону, в якому розташований Азербайджан, визначив збалансовану зовнішньополітичну стратегію Азербайджану.

Президент нашої країни Ільхам Алієв успішно продовжує динамічну зовнішню політику, яка ґрунтується, насамперед, на національних інтересах Азербайджану з урахуванням нового етапу розвитку країни, та здійснює нові стратегічні цілі.

Зовнішня політика Азербайджанської Республіки спрямована на запобігання небезпеки та загроз нашій країні ззовні, ліквідацію наслідків військової агресії та окупації Вірменії проти Азербайджану, припинення незаконних дій на наших захоплених територіях, відновлення територіальної цілісності і суверенітету в межах визнаних на міжнародному рівні кордонів Азербайджану, розвиток добросусідських зв’язків з сусідніми державами, подальше зміцнення міжнародного авторитету нашої країни, заохочення безпеки, стабільності, регіонального співробітництва в регіоні.

Сьогоднішній успіх Азербайджану є результатом усесторонніх, конкретних і цілеспрямованих зусиль останніх кількох років.

Реалізація глобально значимих проектів в різних секторах економіки, зокрема енергетики, сприяє регіональній та міжнародній співпраці. Зважаючи на це, постачання азербайджанського природного газу на європейські ринки за допомогою проекту «Південний газовий коридор», що реалізується під керівництвом та з ініціативи Азербайджану, внесе суттєвий внесок в зміцнення енергетичної безпеки Європи.

Азербайджан також здійснює великі проекти з метою подальшого посилення транзитного потенціалу Азербайджану.

Завершено будівництво залізної дороги Баку-Тбілісі-Карс. Реалізація даного проекту поступово скоротила час транспортування вантажів з Китаю в Європу.

Будівельні роботи на азербайджанській ділянці транспортного коридору Північь-Південь завершені.

Таким чином, Азербайджан перетворюється в ключовий хаб (вузол). Наразі пріоритетом нашої економічної політики є подальша диверсифікація економіки та нафтового сектору.

Задля забезпечення розвитку інформаційного сектору, будуть і далі покращуватись якість послуг та потенціал країни як інформаційного транзитного коридору.

Яке місце займає в них Україна?

Азербайджан і Україна мають статус стратегічних партнерів, і це партнерство базується на успішному політичному діалозі, значному економічному потенціалі, історичних зв’язках між нашими народами.

Однією з складових стратегічної співпраці України та Азербайджану є великий економічний потенціал.

На політичному рівні Азербайджан і Країна постійно підтримують один одного, враховуючи зовнішньополітичні виклики, що стоять перед країнами.

Між лідерами наших країн завжди був високий рівень політичної довіри.

Сторіччя зовнішньополітичного відомства Азербайджану

Як складались відносини між нашими країнами 100 років тому назад?

Як Ви знаєте, дипломатичні відносини між нашими країнами були встановлені в 1992 році після отримання ними незалежності. Однак взаємодія між офіційним Баку та Києвом почалась значно раніше. Правда, тут варто зазначити, що ще 1 листопада 1918 року був призначений Посол Азербайджанської Демократичної Республіки в Україні. Ним став азербайджанський письменник, прозаїк, історик і політичний діяч Юсиф Везир Чеменземінлі. Зазначу, що в 1910 році Чеменземінлі вступив на юридичний факультет Імператорського університету Святого Володимира в Києві.

Так ось, одним із основних завдань диппредставництва було ознайомлення країни з Азербайджаном. З цією метою представництвом Азербайджанської Демократичної Республіки в Україні організовувались тематичні вечори, в газетах та журналах публікувались статті з історії, літератури, культури, торгівлі та економіки Азербайджану.

Все це – сторінки історії двох наших держав та народів, які ми дуже цінуємо. Так само, як ми цінуємо пам’ять про роки, коли Азербайджан і Україна були в складі однієї держави, яка називалась СРСР. Так, зараз переглядається ставлення до того історичного періоду в житті наших країн, але не можна забувати про те, як сильно розвивались відносини між Азербайджаном і Україною в радянські часи.

Наприклад, під час Другої світової війни, при звільненні України від фашистських загарбників 20 азербайджанців отримали звання Героя Радянського Союзу. Крім того, азербайджанці брали активну участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Загальнонаціональний лідер Азербайджану Гейдар  Алієв будучи в кінці 80-их років членом політбюро ЦК КПРС відіграв величезну роль в мінімізації  наслідків страшної Чорнобильської катастрофи, забезпеченні спецтехнікою з метою зведення саркофагу над смертоносним 4-м енергоблоком ЧАЕС, виокремленні додаткових коштів на будівництво житла для постраждалих та зниженні постачання в союзний фонд. Саме Гейдар Алієв випередив час, заклав підґрунтя сучасного міжнародного співробітництва Азербайджану з Україною в політичній, економічній та гуманітарній сферах.

Безумовно, новий імпульс українсько-азербайджанські відносини отримали після здобуття нашими країнами незалежності.

Азербайджан і Україна мають статус стратегічних партнерів, і це партнерство спирається на успішний політичний діалог, значний економічний потенціал, а також симпатію між двома народами. Зазначу, що важливим аспектом відносин стала взаємна підтримка в світових та регіональних організаціях з питань територіальної цілісності.

Які заходи заплановані Вашим посольством на честь 100-ліття азербайджанської дипломатії?

Так, цього року святкують 100-ліття азербайджанської дипломатичної служби. В зв’язку з нашим майбутнім професійним святом, з боку нашої дипломатичної місії підготовлено план робіт щодо проведення низки заходів, приурочених нашому ювілею.

Стартом з ініціативи Посольства та за підтримки Торгового дому Азербайджану в Україні і представництва «Сокар» в Україні стала посадка сотні дерев у сквері ім. Мусліма Магомаєва і в Парку Дружби Народів, в якому найближчим часом буде встановлено пам’ятник великому азербайджанському поету-мислителю Імадеддіну Насімі.

Одночасно, в другій половині травня в одному з найпрестижніших та елітних місць столиці – Конгресно-виставковому центрі «Парковий» ми плануємо проведенні офіційного прийому за участі народних і заслужених артистів з Азербайджану.

В червні наше Посольство разом з яхт-клубом м. Києва  реалізує проект під назвою «Дипломатична регата» за участі всіх глав дипломатичних місій, представництв міжнародних організацій, акредитованих в Україні, а також відомих представників українського суспільства. Це досить великий і серйозний проект з гала-концертом, в якому братимуть участь відомі виконавці як з азербайджанської, так і з української сторони. В межах даного проекту також будуть продемонстровані майстер-класи азербайджанських шеф-кухарів і будуть представлені національні продукти, які виробляють в нашій країні.

Також, на одній з популярних столичних радіостанцій буде проведено конкурс, що має назву «Не так те багатство, як вірнеє братство», в якому будуть ставити запитання про Азербайджан. В даному конкурсі будуть розігруватись 100 літрів палива мережі заправних станцій «Сокар». Будуть обрані 5 переможців, кожен з яких стане власником 20-ти літрів палива.

Ба більше, на одому з популярних українських телевізійних каналів планується прямий ефір зі мною, де глядачам будуть ставити запитання про Азербайджан. Переможцю надасться можливість повечеряти з Послом, під час якого йому буде вручено ваучер на 3-денний тур в Азербайджан.

Одночасно, будуть видані різноманітні статті, присвячені зовнішній політиці Азербайджану.

В Київському Інституті міжнародних відносин (КІМО), а також в Дипломатичній академії України при МЗС планується проведення присвячених Азербайджанській Республіці відкритих лекцій для студентів.

Програма дійсно обширна і ми готові усіма силами її виконати.

Свіжі новини

Погода

Схожі новини