Китай-Азербайджан-Грузія-Україна: перспективи співпраці в рамках проекту «Один пояс, один шлях»

Останнім часом все більше політиків і експертів визнають, що процеси глобальної геополітичної трансформації повинні мати об’єднують їх конкретні тренди. Поки, в основному, переважає тенденція до керованого хаосу. На тлі цього створення нового світового порядку є головним завданням для політичних лідерів. І тому будь-які форми прояву політичної мудрості і конструктивізму сприймаються як можливість порятунку всього людства.

Ще в 1994-му році колишній президент Азербайджану Гейдар Алієв, виступаючи, на 49-й сесії Генеральної Асамблеї ОНН, зазначив, що в системі міжнародних відносин відбуваються серйозні зміни. Стає необхідним створення «рівноправного світового порядку». Розвиваючи думки, тодішній глава Азербайджанської держави виклав своє бачення фундаментальних принципів нового світового порядку: «Фундаментальними принципами нового світового порядку стають партнерство, міцний мир і безпеку для всіх, відповідно до міжнародного права, принципами та положеннями Статуту Організації Об’єднаних Націй». Інші словами, в Азербайджані вірили, що людство повинно переходити «зі світу ворожості, заснованого на силі, в еру співпраці і процвітання». Відзначимо, що керівництво Азербайджану неухильно і активно діє в цьому напрямку.

Після краху Ялтинско-Потсдамської системи міжнародних відносин і формування нового світового порядку сьогоднішні геополітичні реалії наочно показують, що перед авторитетними міжнародними організаціями та провідними країнами світу стоїть завдання зупинити намагання світової системи до турбулентному зіткнення цивілізацій, розпаду всякої стійкої соціальності і загальносвітовому хаосу, в якому все частіше відбуваються політичні катаклізми і змінюється карта світу, світ потребує, в прямому сенсі слова, в геополітичному плацебо.

У ракурсі цих міркувань нам хотілося б зупинитися на геополітичному аспекті перспектив розвитку співробітництва Азербайджану, Грузії, України та Китаю в рамках проекту «Один Пояс, Один Шлях» («One Belt, One Road»). Щоб цей проект не перетворився в андеграунд (від англ. Underground – підпілля, підпільний) сучасної геополітики, протиставляє традиційної геополітики, потрібні реалізації конкретних програм, які повністю відповідають всім нормам міжнародного права, і ґрунтується на принцип взаємовигідного співробітництва рівноправних партнерів. Саме в цьому пункті найбільш підходящим партнером Китаю та інших учасників проекту «Один Пояс, Один Шлях», є Азербайджан. Тому, що, як показує досвід, керівництво Азербайджану веде свою зовнішню політику в рамках міжнародного права, із суворим дотриманням рівноправності всіх сторін і за принципом взаємовигідного співробітництва. Про це свідчить динаміка співробітництва Азербайджану і Китаю в рамках проекту «Один Пояс, Один Шлях».

Стратегія «Один пояс, Один шлях» був висунутий в 2013 році главою КНР Сі Цзіньпіном.

Її в політичних колах зустрічали з великим інтересом. Вона вважається одним з перспективних глобальних міжнародних інфраструктурних проектів. На території цього проекту зосереджені країни, багаті ресурсами і, в загальній сукупності, в них проживає 63 % населення планети. С. Цзіньпін представив його як «Економічний пояс Нового Шовкового Шляху». Програма «Один Пояс, Один Шлях» складається з трьох проектів: «Новий Шовковий Шлях», «Південний Шовковий Шлях» та «Морський Шовковий Шлях XXI століття».

Як пише азербайджанський аналітичний портал Newtimes.az, «в цій стратегії основною метою є поєднання економіки Китаю з Азією, Африкою, Близьким Сходом і Європою. На думку офіційного Пекіна, її конкретна реалізація повинна відбутися за єдиною маршрутної смузі. Вищевказані 3 проекти складають окремі частини даного маршруту … За ініціативою «Один пояс – один шлях» коштує нова стратегія розвитку Китаю».

Якщо судити за статистикою, в рамках даного проекту обсяг вкладень з боку Китаю за останні кілька років обчислюються трлн. доларів США. 26 вересня 2016-го року в китайському місті Сіань (початкова місце стародавнього Шовкового Шляху) проводився міжнародний семінар «Економічний пояс Шовкового Шляху». У семінарі взяли участь понад 300 фахівців їх 35 країн. У підсумковому документі форуму відзначили кілька основних напрямків стратегії Китаю в цьому проекті. Одним з головних принципів назвали взаємовигідне співробітництво в рамках міжнародних норм, що «буде сприяти стабільності в світі і це дозволить вирішити проблеми нерівномірного розвитку».

В рамках проекту «Один Пояс, Один Шлях» має особливе значення здійснення енергетичного проекту «Південний газовий коридор» і транспортні маршрути Європа-Кавказ-Азія і Китай-Іран-Європа. Ці маршрути дозволяють об’єднати різні транзитні потоки в єдину систему на території Азербайджану.

Тим самим, Азербайджан є геополітичним і транспортним вузлом на Південному Кавказі в контексті даного проекту. Але, найцікавіше – те, що статус Азербайджану в цьому проекті цим не обмежується. Азербайджан сам стає важливим і визначальним геополітичним, політичним, культурним і транспортним простором в процесі включення все нових учасників в проект «Один Пояс, Один Шлях».

Тому, що, об’єднуючи в собі різні маршрути транзиту і граючи роль геополітичного вузла, наша країна отримує можливість розширити ці маршрути в різних напрямках. На цій посаді Азербайджан в контексті проекту «Один Пояс, Один Шлях» є найпривабливішою країною для країн Східної Європи. Експерти відзначають і той факт, що наша країна є найбезпечнішим, стабільним і довірчим партнером для всіх зацікавлених в цивілізованому співробітництві держав.

Більш того, Азербайджан і Грузія є стратегічними союзниками, в тому числі вони тісно співпрацюють в рамках проекту «Один Пояс, Один Шлях». А Грузія – повністю відкрита країна для Європи. Таким чином, через Грузію країни Європи, в силу географічного положення, в першу чергу держави Східної Європи можуть брати активну участь в проекті «Один Пояс, Один Шлях». Звичайно, Україна, як велика держава Східної Європи і дружня Азербайджану країна, має чималі шанси бути успішною в цій справі. Тим самим Україна має можливості, за активної підтримки Азербайджану, стати невід’ємною частиною тієї різноманітної і взаємозалежної мережі (свого роду «суперзарядженого» економічного поля), яка накладається на всю Євразію.

А Україна зацікавлена ​​в участі китайської ініціативи «Один пояс, один шлях»?

Так, «Україна однією з перших європейських країн позитивно відреагувала і підписала відповідний меморандум про співпрацю». Але фактичне участь України, на нашу думку, в здійсненні цього проекту залишає бажати кращого. Навіть деякі експерти сумніваються в успішності України в проекті «Один Пояс, Один Шлях». Наприклад, як вважають в Центрі Транспортних Стратегії (Україна), існують 5 ключових питань, які заважають реальної участі країни в даному проекті.

Звичайно, ми не ставимо собі мети дати оцінку зовнішній політиці суверенної і дружньої нам країни – України. Але, як визнають і офіційні особи України, транспортування через Чорне і Каспійське моря є перспективною. А це – пряма вказівка ​​на важливість для України співпраці з Азербайджаном і Грузією в рамках проекту «Один Пояс, Один Шлях». Ми вважаємо, що Україна, при активній взаємодії з Азербайджаном і Грузією, може перетворитися в країну транзитера-хаба в проекті «Один Пояс, Один Шлях».

Слідкуйте за нами на Google News

Також читайте

Актуально

AZAL запускає спеціальні рейси з Баку до Києва

Азербайджанський національний авіаперевізник 8 березня відкриє спеціальні рейси за маршрутом Баку-Київ-Баку. Азербайджанські авіалінії повідомили AZERTAC, що AZAL здійснюватиме регулярні рейси за цим маршрутом двічі на...

В Україні відбулася зустріч за участю азербайджанських бізнесменів

В посольстві Азербайджану в Україні відбулася ділова зустріч з азербайджанськими бізнесменами, які працюють в країні. Зустріч розпочалася хвилиною мовчання в пам’ять загиблих у Великій Вітчизняній...

Василь Боднар прийняв копії вірчих грамот від новопризначеної послині Азербайджану в Україні

18 травня 2020 року заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар прийняв копії вірчих грамот від новопризначеної Надзвичайної і Повноважної Послині Азербайджанської Республіки в...

Офіційний візит Володимира Зеленського до Азербайджану

У Баку розпочалася зустріч Президента України Володимира Зеленського, який перебуває в Азербайджанській Республіці з офіційним візитом, із Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. Офіційна церемонія зустрічі відбулася...
Погода

Останні новини