ГоловнаЄгипетCOVID-19 та наслідки для світового туризму

COVID-19 та наслідки для світового туризму

Протягом десятиліть туризм постійно зростав та поглиблював диверсифікацію, перетворившись на один із найшвидших економічних секторів у світі.

Сучасний туризм тісно пов’язаний з розвитком і охоплює все більшу кількість нових напрямків. Ця динаміка перетворила туризм на ключовий двигун соціально-економічного прогресу.

Це глобальне поширення туризму в промислово розвинутих державах призвело до економічних вигод та зайнятості у багатьох суміжних секторах – від будівництва до сільського господарства або телекомунікацій.

Внесок туризму в економічне благополуччя залежить від якості та доходів, які туризм пропонує.

COVID-19 та наслідки для світового туризму

У 2019 році обсяг ділового туризму зрівнявся або навіть перевершив обсяг експорту нафти, продовольчих товарів або автомобілів. Туризм став одним з основних гравців міжнародної торгівлі і одночасно є одним з основних джерел доходу для багатьох країн, що розвиваються.

На жаль, з початку 2020 року світ кардинально змінився. Вперше в історії сталася така криза, як нова пандемія коронавірусу (COVID-19), яка призвела до значної рецесії на світовому рівні.

Масштаби та швидкість колапсу діяльності, що відбувся, не схожий ні на що, що спостерігалося в нашому житті. Нинішня криза впливає не тільки на здоров’я людей, а й на всі різні сектори економіки у всіх країнах.

В результаті пандемії COVID-19 та заходів, вжитих країнами для боротьби з вірусом, багатьох галузей, таких як туризм та повітряний транспорт між країнами, було закрито, що призвело до економічного спаду на глобальному рівні.

Глобальний економічний вплив від COVID-19 у 2020 році був надзвичайно жорстким. З точки зору глобальної економіки, у світовому ВВП відбулася втрата близько 5,2% – порівняйте це з темпами падіння під час світової фінансової кризи 2009 року, яка становила -0,1%.

Що стосується торгівлі, обсяг світової торгівлі товарами знизився на -9,2% порівняно з 2019 роком. Втрати ВВП на подорожі та туризм склали 4,7 трлн дол. Втрата доходів від туризму склала близько 1,3 трлн. доларів, разом із втратами понад 1,1 млрд. туристів у всьому світі. За прогнозами, глобальний сектор подорожей та туризму втратить 174 мільйони робочих місць.

COVID-19 та наслідки для світового туризму

У авіаційному транспорті загальні збитки в 2020 році склали 118 млрд. дол. США, а попит зменшився на -65,9% з 2019 р. У цілому загальна кількість пасажирів авіакомпаній становила лише 1,8 млрд. доларів за минулий рік порівняно з 4,5 млрд. пасажирів у 2019 році, тобто що криза COVID-19 знищила більше 15 років зростання пасажиропотоку.

Протягом минулого року також загальна кількість дохідних пасажирських кілометрів (RPK) зменшилась протягом року на 66%.

2020 рік став найгіршим в історії світового туризму. За останніми даними Всесвітньої туристичної організації (UNWTO), світовий туризм зазнав найгіршого року, оскільки кількість міжнародних туристів зменшилась на -74%.

Напрямки по всьому світу отримали 381 мільйон міжнародних туристів, що на 1,3 мільярда менше, ніж у попередньому році, у 2019 році через безпрецедентне падіння попиту та широко розповсюджені обмеження на поїздки.

Цей обвал міжнародних подорожей становить, за оцінками, втрату доходів від туризму в розмірі 1,3 трлн. доларів, що в 11 разів перевищує втрати, зафіксовані під час світової економічної кризи в 2009 р. Криза також поставила під загрозу між 100 і 120 млн. прямих робочих місць у туризмі, крім того, що призведе до проблеми для багатьох компаній, особливо малих та середніх підприємств (МСП).

З огляду на мінливий характер епідемії, зараз багато країн знову вводять жорсткіші обмеження на поїздки, такі як обов’язкове тестування, карантин, а в деяких випадках і повне закриття кордонів, що все впливає на відновлення міжнародних подорожей та туризму.

COVID-19 та наслідки для світового туризму

У 2020 році всі регіони світу постраждали від епідемії і зафіксували близькі пропорції зниження порівняно з попереднім 2019 роком, як показано нижче:

 • Азіатсько-Тихоокеанський регіон зафіксував падіння на -84%, загалом на 57 мільйонів, і є регіоном, який найбільше постраждав від епідемії, та регіоном з найвищим рівнем обмежень на поїздки.
 • Близький Схід зафіксував зниження на -76% із загальною кількістю 16 мільйонів туристів.
 • Європа зафіксувала падіння на -71% із загальною кількістю 221 мільйонів туристів, незважаючи на невелике та короткочасне відновлення влітку 2020 року.
 • Африка зафіксувала зниження на -70% із загальною кількістю 17,8 млн. туристів.
 • Америка зафіксувала зниження на -69% із загальною кількістю 69 мільйонів туристів.

Арабські країни також зафіксували значне падіння в’їзного туризму в 2020 році наступним чином:

 • ОАЕ: 5,5 млн. туристів, зменшення на -67%.
 • Саудівська Аравія: 4,1 млн. туристів, зменшення на -76,4%.
 • Єгипет: 3,6 млн. туристів, зменшення на -72%.
 • Марокко: 2,7 млн. туристів, зменшення на -79%.
 • Туніс: 2 мільйони туристів, зменшення на -78,7%.
 • Йорданія: 917 000 туристів, зменшення на -72,5%.
 • Бахрейн: 833 000 туристів, зменшення на -78,1%.
 • Оман: 675 000 туристів, зменшення на -73,1%.
 • Катар: 646 000 туристів, зменшення на -69,2%.
 • Ліван: 541 000 туристів, зменшення на -71,5%.
 • Палестина: 172 000 туристів, зменшення на -75%.

Останнє опитування, проведене експертним комітетом ЮНВТО, показало, що очікування на 2021 рік неоднозначні.

Майже половина респондентів (45%) передбачали кращі перспективи на 2021 рік порівняно з минулим роком, тоді як 25% очікували подібних показників, а 30% очікували погіршення результатів у поточному році порівняно з 2020 роком.

COVID-19 та наслідки для світового туризму

Загальні прогнози відновлення в 2021 році групою експертів такі:

 • 50% команди очікують потенційного відновлення протягом поточного 2021 року (з них лише 4% очікують початку відновлення з другого кварталу поточного року, 27% очікують відновлення з третього кварталу поточного року, тоді як 18% очікують початку відновлення з 4 кварталу 2021 року).
 • 50% команди очікують справжнього одужання лише в 2022 році.
 • Більша частина команди експертів очікує збільшення попиту на туризм на природі та природоохоронну діяльність, причому відновлення цих сегментів має відбуватися швидше, ніж інші види туризму.
 • Дивлячись у майбутнє, більшість експертів бачать повернення міжнародного туристичного руху до допандемічного рівня не раніше 2023 року.
 • 43% експертної групи очікують повернення міжнародного туризму до норми в 2023 році, тоді як 41% з них очікують, що повернення міжнародного туризму до рівня 2019 року відбудеться лише до 2024 року.
 • Що стосується моделей туризму, туристичний відпочинок, як очікується, буде відновлюватися швидше, ніж ділові подорожі та інші туристичні структури.
 • Що стосується регіонів світу, то очікується, що регіони Близького Сходу та Африки будуть найшвидшими на початку відновлення, оскільки більшість експертів очікують початку відновлення протягом третього кварталу цього року 2021. Що стосується решти країн світі, дата відновлення різниться, але переважні очікування вважають, що відновлення почнеться не раніше 2022 року.

Загалом сценарії UNWTO, що розширюються з 2021 по 2024 рік, вказують, що для того, щоб міжнародний туризм повернувся до рівня 2019 року, може знадобитися два з половиною-чотири роки.

Одночасно, як очікується, поступове впровадження вакцин проти COVID-19 допоможе відновити довіру споживачів туризму та сприятиме полегшенню обмежень на подорожі та поверненню норми подорожей протягом поточного та наступних двох років.

Щодо Єгипту, я думаю, що з огляду на нинішні обставини, як очікується, розпочнеться відновлення туристичного руху до Єгипту з Великодня в квітні або найпізніше у травні цього року.

COVID-19 та наслідки для світового туризму

Очікується, що відновлення буде бурхливим протягом наступного літнього сезону в 2021 році, за умови, що справжнє відновлення почнеться з сезону зими 2021-2022 (тобто з жовтня / листопада 2021).

Я особисто сподіваюся, що попит стабілізується і що ціни на бронювання на зимовий сезон 2021-2022 років будуть дуже хорошими та стабільними.

Я також сподіваюся, що Єгипет, як туристичний напрямок, буде одним із найшвидших туристичних напрямків з точки зору відродження, оскільки попит дуже присутній, але в умовах надзвичайної затримки або того, що ми називаємо відкладеним попитом.

Це буде розпочато, як тільки зникнуть обмеження, накладені на COVID-19, а саме страх зараження, суворі обмеження подорожей та процедури, що псують задоволення від подорожі.

Саїд Ель Батуті, економічний радник ЮНВТО та член Європейської економічної комісії ООН, член правління Німецької туристичної асоціації, професор міжнародної макроекономіки та економіки туризму Франкфуртського університету, член Європейської комісії з подорожей.

Свіжі новини

Погода

Схожі новини