Home НОРВЕГІЯ Новини Інтерв’ю Посла Норвегії в Україні Уле Тер’є ХОРПЕСТАД для FD

Інтерв’ю Посла Норвегії в Україні Уле Тер’є ХОРПЕСТАД для FD

0

Про головні аспекти двосторонньої українсько-норвезької співпраці та про те, чим цікавиться норвезький бізнес в Україні, — ексклюзивно для Fashion of Diplomacy розповідає Надзвичайний і Повноважний Посол Норвегії в Україні Уле Тер’є ХОРПЕСТАД

 «Норвегія рішуче підтримує суверенітет та територіальну цілісність України в рамках міжнародно визнаних кордонів, і тому ми зберігаємо наші обмежувальні заходи проти Російської Федерації»

Розкажіть, будь ласка, про початок двосторонньої співпраці між нашими державами. Як ми знаємо, українсько-норвезькі зв’язки почалися ще до того, як Україна проголосила свою незалежність, хоча офіційну історію цих взаємин датовано 1991 роком.

— Торгові та особисті взаємини між нашими країнами були вже добре розвиненими у давні часи завдяки тісним зв’язкам між Київською Руссю та Королями Вікінгів. Найвідомішим результатом тих зв’язків був шлюб між засновником Осло, королем Гаральдом, який, кажучи сучасною мовою, був міністром оборони князя Ярослава Мудрого, та донькою князя, принцесою Єлизаветою, в 1045 році, тоді вона стала Королевою Еллісів Норвезькою. Отже, ми маємо спільні історичні взаємини. Наші амбіції повинні полягати у тому, щоб зміцнити їх у наш час.

Сьогодні взаємини між Норвегією та Україною значно розвинулись після того, як Україна відновила свою незалежність у 1991 році.

Норвегія визнала Україну суверенною державою 24 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини були встановлені 5 лютого 1992 року, а Норвегія відкрила посольство у Києві в серпні 1992 року. Нині ми маємо 6 дипломатів та 9 місцевих співробітників, а посольство, відповідно до норвезьких стандартів, відносно велике. Це відображає широкий спектр співпраці, особливо після Революції Гідності.

Що Ви можете означити в якості пріоритетів в українсько-норвезькій політичній співпраці?

Також читайте:  Посилення агентів змін задля забезпечення прийняття різноманіття та толерантності в Україні

— Норвегія підтримує політичні цілі України щодо європейської та євроатлантичної інтеграції, а також реформи, спрямовані на досягнення цих цілей, і ми залишаємось партнером та другом України. Наша програма підтримки зосереджується на трьох основних напрямах: енергія/енергетична ефективність, ефективне управління/верховенство права, економіка і торгівля. Важливо, щоб Україна продовжувала реформи, особливо в судовій сфері, та не зупиняла боротьбу із корупцією.

Ми можемо допомагати та підтримувати, але основна робота повинна бути виконана самими українцями.

Норвегія рішуче підтримує суверенітет та територіальну цілісність України в рамках міжнародно визнаних кордонів, і тому ми зберігаємо наші обмежувальні заходи проти Російської Федерації.

Що Україна може запропонувати норвезькому бізнесу? Наприклад, питання про енергетичний суверенітет є нагальним для України, а Ваша держава відома як одна з ключових постачальників газу в Європі.

— Україна є важливим ринком із великим потенціалом у галузі торгівлі та інвестицій.

Наша взаємна торгівля зараз швидко зростає — на 79 % у 2016–2017 роках. Близько 70 % норвезького експорту складають риба та морепродукти, отже, це найважливіший товар у нашій торгівлі. Однак я бачу зростання інтересу норвезького бізнесу до інших галузей, особливо у виробництві відновлюваних джерел енергії: сонячних панелей, вітряних млинів та малих гідроелектростанцій. Україна імпортувала норвезький газ у 2014–2015 роках на комерційних умовах. Іншою важливою сферою є IT-бізнес, де приблизно 5000 українців працюють у норвезьких компаніях.

Як би Ви оцінили стан гуманітарної співпраці між нашими державами?

— Норвегія фінансує низку гуманітарних проектів у Східній Україні, особливо для допомоги внутрішньо переміщеним особам та громадам, що страждають від конфлікту в Донбасі. Серед наших головних партнерів — Норвезька рада біженців, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, УВКБ ООН, програма «Збережіть дітей» та міжнародна організація HALO Trust, яка займається розмінуванням територій у зонах бойових дій.

Також читайте:  Перший візит Міністра закордонних справ Норвегії Іни Еріксен Сорейде до України

Як Ви оцінюєте норвезьке інвестування української економіки?

— У нас є інвестиції в українську економіку, але потенціал ще не повністю використано.

Як я вже згадував, кілька інвесторів серйозно розглядають інвестиційні проекти в Україні, і я впевнений, що найближчим часом ми отримаємо деякі позитивні новини. Звичайно, дуже важливо, щоб Україна продовжувала вдосконалювати інвестиційний клімат, щоб залучити більше іноземних інвестицій та стимулювати зростання української економіки.

Ваша країна співпрацює із ЄС, але не входить до нього. Чим можна пояснити цю тенденцію у Вашій зовнішній політиці?

— Норвежці двічі відхилили членство в ЄС на референдумах у 1972 та 1994 роках. Обидва референдуми, (особливо, той, що був у 1994), засвідчили сильне бажання зберегти наш суверенітет та знайти засоби для співпраці з ЄС, не будучи його повноправним членом. Наші взаємини регулюються Угодою Європейського економічного простору, яка надає норвезькому бізнесу доступ до єдиного ринку. Більше 80 % нашого експорту йде до країн ЄС.

Ми також є частиною Шенгенської зони, тому українці з біометричними паспортами також користуються візовою свободою і в нашій країні. Норвегія, безумовно, європейська країна і добре інтегрована з нашими партнерами в ЄС, навіть не будучи його частиною.

Інтерв'ю Посла Норвегії в Україні Уле Тер’є ХОРПЕСТАД для FD

Що Ви думаєте про розвиток туризму між нашими країнами?

— Із встановлення безвізового режиму все більше українців відвідує Норвегію, подорожуючи на машині або користуючись літаками. Влітку дуже популярно займатися риболовлею, брати участь у походах у гори або відвідати чудові фьорди в Західній та Північній Норвегії. Норвежці прибувають до України, щоб відвідати Київ, Одесу, Львів та інші цікаві місця. На жаль, у нас поки немає прямого авіасполучення між Норвегією та Україною. Я сподіваюся, що воно буде якнайшвидше, і це, безумовно, прискорить розвиток туризму в обох напрямках.

Також читайте:  Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа»

Якими були Ваші перші враження від України та українців?

— Дуже позитивні. Українці, на загал, дуже доброзичливі та гостинні, і мене дуже тепло приймають в усіх регіонах України.

Ставлення до Норвегії є дуже позитивним.

Чи багато Ви подорожуєте Україною?

— Так, я часто подорожую, і я вже відвідав більшість регіонів України. Завжди цікаво зустрічатися з людьми та із представниками місцевих органів влади за межами столиці, адже це дозволяє більш широко бачити події у країні.

Що Вам найбільше подобається у нашій країні?

— Мені подобається різноманітна природа України, від величних гір Заходу до моря на півдні та рівнин у Центрі. Є багато цікавих історичних місць.

І мені подобаються люди у Вашій країні.

Нині Україна переживає непрості часи. Чого б Ви хотіли побажати читачам нашого видання?

— Насамперед, ми маємо якнайшвидше досягти мирного врегулювання конфлікту з Росією. Українці зробили чіткий вибір: співпрацювати з Європою та інтегруватися до Європи, і я сподіваюсь і вірю, що ці амбіції будуть успішними. І Україна, і Норвегія належать до європейської сім’ї.